Predmet: Teorija formalnih jezika i programski jezici (06 - DOM44)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblast

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2008..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Logika u računarstvudane
Sticanje osnovnih znanja iz teorije formalnih jezika i primena u razvoju programskih jezika.
Poznavanje osnovnih pojmova i rezultata iz teorije formalnih jezika. Uključivanje u istraživanje iz odredjenih oblasti primena teorije formalnih jezika, po izboru studenta, a u saradnji sa naučnicima iz zemlje i inostranstva.
Formalne gramatike. Predstavljanje formalnih jezika. Hijerarhija Čomskog. Regularni jezici, regularni izrazi i konačni automati. Kontekstno slobodni jezici i Potisni automati. Kontekstno osetljivi jezici. Gramatike tipa 0. Pitanja odlučivosti u raznim klasama gramatika. Primene formalnih gramatika u programskim jezicima. Automati nad beskonačnim rečima i primena u verifikaciji.
Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Student samostalno proučava dodatnu literaturu i diskutuje je sa nastavnikom na konsultacijama. Kroz studiski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.
J.Hopcroft, J.UllmanFormal languages and their relation to automata1969Addison-WesleyEngleski
H. Lewis, C. PapadimitriouElements of the theory of computation1981Prentice-HallEngleski
A. Aho, R. Sethi, J. UllmanCompilers, principles, techniques, and tools1986Addison-WesleyEngleski
Zoran Ognjanović, Nenad KrdžavacUvod u teorijsko računarstvo2005Fakultet organizacionih nauka, BeogradSrpski jezik