Predmet: Logičko projektovanje računarskih sistema 1 (06 - E227A)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarska tehnika i računarske komunikacije

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Predmeti kojima je preduslov predmet Logičko projektovanje računarskih sistema 1

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Logičko projektovanje računarskih sistema 2dane
Ovladavanje osnovama projektovanja digitalnih sistema
Vladanje osnovnim tehnikama za projektovanje, i testiranje digitalnih sistema. Stečena znanja su osnova za praćenje nastavne na stručnim predmetima koji slede.
Prekidačke funkcije (analitički metodi predstavljanja, Funkcionalno potpuni sistem i minimizacija). Konačni automati (metodi zadavanja, vremensko ponašanje sinhronih sekvencijalnih sistema i minimizacija broja stanja). Projektovanje sekvencijalnih sistema. Kombinacione mreže (standardni moduli i programabilne kombinacione mreže). Standardne sekvencijalne mreže (memorijski elementi i registri). Pojam složenih digitalnih sistema (AHPL, RTL i osnovi VHDL). Programabilne kombinacione i sekvencijalne mreže (PAL, PLD, CPLD, FPGA). Projektovanje aritmetičko logičke jedinice. Logičko projektovanje upravljačke jedinice procesora. Mikroprogramska upravljačka jedinica (opis i realizacija pomoću VHDL). Hipotetički procesor (opis i realizacija pomoću VHDL).
Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Studenti pohađaju nastavu, auditorne vežbe i laboratorijske vežbe. Svaka laboratorijska vežba se ocenjuje. Postoje tri kolokvijuma koja se polažu u terminu laboratorijskih vežbi. Kolokvijum se sastoji od testa za proveru teorijskog znanja i zadatka koji se radi na računaru.
V. KovačevićLogičko projektovanje računarskih sistema, Projektovanje digitalnih sistema2009Univerzitet Novi SadSrpski jezik
M. Katona, N. Teslić, V. KovačevićZbirka rešenih zadataka iz projektovanja digitalnih sistema2010Univerzitet Novi SadSrpski jezik
Testdada10.00
Domaći zadatakdada5.00