Predmet: Uvod u digitalnu i mikroračunarsku elektroniku (06 - E136d)

Naučna oblastElektronika

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 12.02.2007..

Cilj predmeta je da studente osposobi za projektovanje i simulaciju jednostavnih digitalnih elektronskih sistema i funkcionalnih jedinica mikroprocesora i razumevanje strukture, principa rada, specifikacije i projektovanja jednostavnih mikroračunarskih sistema.
Student koji uspešno završi ovaj predmet biće u stanju da: - projektuje i simulira jednostavne kombinacione i sekvencijalne mreže - projektuje, napiše izvorni program, testira i izvrši program u simboličkom mašinskom jeziku na zadatom mikroračunarskom sistemu - projektuje strukturu jednostavnog mikroračunarskog sistema na osnovu zadate specifikacije - sastavi specifikaciju personalnog računara na osnovu zadate aplikacije
Bulova algebra. Brojevni sistemi. Logička kola. Standardne kombinacione logičke mreže: komparator, multiplekser, demultiplekser, koder, dekoder, sabirač. Standardne sekvencijalne logičke mreže: flip-flopovi, memorije, brojači, registri. Složeni digitalni sistemi. Struktura jednostavnih mikroprocesora i mikroračunara. Programiranje u simboličkom mašinskom jeziku.
Predavanja; Auditorne vežbe; Računarske vežbe; Laboratorijske vežbe; Konsultacije.
V. MalbašaUvod u digitalnu i mikroračunarsku elektroniku2005Prva verzija rukopisa skripteSrpski jezik
Odbranjene laboratorijske vežbedada40.00
Završni ispit - I deoneda25.00