Предмет: Моделирање у саобраћају и транспорту (12 - S0M4)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областСаобраћајно инжењерство

Департман за саобраћај

Програм се примењује од 18.10.2012..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Операциона истраживањадада
Циљ предмета је да се студенти оспособе да креирају системе за подршку у одлучувању у различитим саобраћајним процесима применом математичких, статистичких, графичких и табеларних прорачуна који се базирају на методе и технике моделирања.
Усвајањем садржаја предмета студенти ће бити оспособљени да владају вештинама правилног избора метода и техника одлучивања, стварања модела, објашњавања и компарације резултата, евалуације пројеката и предвиђања појава у саобраћају.
Општо о моделима и моделирању. Идентификовање саобраћајно-транспортних процеса који се могу моделирати. Методе и модели одлучивања. Специфичности статистика саобраћајних процеса. Фомирање детерминистичких, хеуристичких и стохастичких модела у саобраћају и транспорту. Примена симулационог моделирања саобраћајних процеса у континуалном времену. Моделирање елемената ризика у саобраћају. Методе вишекритеријумског одлучивања. Модели прогнозирања. Моделирање процеса у саобраћају и транспорту применом вештачке интелегенције.
Предавања, аудиторне и рачунске вежбе, консултације, семинарски радови. Примена одговарајућих софтверских пакета.
Милутин Чупић, Милија СукновићОдлучивање2008Факултет организационих наука Универизитета у БеоградуСрпски језик
Светозар Вукадиновић, Јован ПоповићМатематичка статистика2008Универзитет у Београду, Саобраћајни факултетСрпски језик
Светозар Вукадиновић, Јован ПоповићЗбирка решених задатака из математичке статистике2008Универзитет у Београду, Саобраћајни факултетСрпски језик
Светозар ВукадиновићМасовно опслуживање1988Научна књига, БеоградСрпски језик