Predmet: Dizajn i tehnika scene 4 (17 - ASO31)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
MultidisciplinarnaDa

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Sticanje širokih i produbljenih znanja i veština potrebnih za samostalni i grupni rad na dizajnu i tehnici scene, sa posebnim naglaskom na razumevanje i primenu principa scenskih praksi XX veka u savremenom stvaralaštvu.
Temeljno i suvereno poznavanje razvoja dizajna scenskog prostora u XX veku. Sposobnost prepoznavanja i uspostavljanja dijaloga između tradicionalnih i modernih ideja u savremenoj scenskoj umetnosti i tehnici. Sposobnost individualne i timske stvaralačke primene stečenih znanja
Dizajn prostora savremenih scenskih događaja u kontekstu ideja o scenskom prostoru XX veka. Postmoderni koncepti scenskog prostora. Prostori i tehnike realizacije umetničkih dela u scenskom dizajnu. Scenski dizajn kao umetnost. Izražajna i medijska sredstva scenskog dizajna kao umetnosti. Ishodi i forme umetničkih praksi scenskog dizajna.
Interaktivna predavanja – izlaganje nastavnika, uz obaveznu diskusiju sa studentima na teme otvorene u okviru predavanja. Kolektivni, grupni i samostalni istraživački i kreativni rad studenata na predmetnom projektu uz konsultacije sa nastavnicima i saradnicima. Radionički formati u kojima se teme sa predavanja povezuju kroz praktičan rad sa predmetnim projektom. Predmetni projekat podrazumeva izradu idejnog rešenja dizajna i tehnike scene za događaj u zadatom prostornom okviru, na bazi zadatog tekstualnog predloška.
Hočevar, M.Prostori igre2003JDP, BeogradSrpski jezik
Bruk, P.Prazan prostor2017Klio, BeogradSrpski jezik
Dadić-Dinulović, T.Scenski dizajn kao umetnost2017Klio, BeogradSrpski jezik
Atkinson, P. W.Theatrical Design in the 20th Century1996Greenwood Publishing Group, LondonEngleski