485 Miroslav Popović, Vladimir Kovačević "Paralelno programiranje"

12.02.2015. - 12:15
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Paralelno programiranje”

Autori: Miroslav Popović, Vladimir Kovačević

Recenzenti: dr Borivoj Lazić, red. prof. u penziji Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu
            dr Jovan Đorđević, red. prof. Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad

004.42.5.032.24(075.8)

     POPOVIĆ, Miroslav
  Paralelno programiranje / Miroslav Popović, Vladimir
Kovačević. – Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2015
(Novi Sad : Grid) . – 186 str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija
"Tehničke nauke – udžbenici" ; 485)

Tiraž 160. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-675-4

a) Paralelno programiranje

(iz sadržaja)
Knjiga se sastoji iz četiri poglavlja:

I Paralelni algoritmi  (Analiza efikasnosti algoritama. Projektovanje paralelnih algoritama).

II Paralelno programiranje (Šabloni paralelnog programiranja. Modeli paralelnog programiranja Cilk i TBB. Alati za paralelno programiranje.)

III Paralelno programiranje sa OpenCL (OpenCL model paralelnog programiranja. OpenCL model konkurentnog programiranja).

IV Strukturno paralelno programiranje (Šabloni kompozicije. Šabloni strukturne kontrole toka. Šabloni rukovanja podacima. Drugi deterministički šabloni. Nedeterministički šabloni.)

(iz recenzije)
Rezime
Ova knjiga sadrži sav materijal potreban za analizu i projektovanje paralelnih algoritama; paralelno programiranje arhitektura sa više jezgara na bazi projektantskih šablona, programskih modela i odgovarajućih alata u programskim jezicima Cilk i TBB; paralelno programiranje sa OpenCL; kao i strukturno paralelno programiranje zasnovano na generalizovanom katalogu strukturnih šablona. Autori su uspeli da jasno i sažeto izlože ovu inače složenu tematiku, što će čitaocima knjige omogućiti da je lakše savladaju.

(o autorima)
Prof. dr Miroslav Popović je redovni profesor i šef Katedre za računarsku tehniku na FTN u Novom Sadu. Do sada je izvodio nastavu iz većeg broja predmeta Odseka za RT-RK, a pre svega iz predmeta sistemskog programiranja i međuračunarskih komunikacija i računarskih mreža. Učestvovao je u velikom broju naučno-israživačkih i stručnih  projekata, koji su uvek rezultovali u praktičnim uređajima i sistemima, kao i naučnim i stručnim radovima iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

Prof. dr Vladimir Kovačević je profesor emeritus na FTN u Novom Sadu. Direktor je Naučno-istraživačkog Instituta za računarsku tehniku i računarske komunikacije (RT-RK), koji u širem sastavu angažuje oko 500 inženjera i u kom se ostvaruje saradnja sa vodećim preduzećima iz zemlje i inostranstva. Učestvovao je u razvoju velikog broja uređaja i sistema zasnovanih na računarima. Autor je više patenata i velikog broja naučnih i stručnih radova iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

• Nije moguće prikazati sliku.