480 Dušan Gvozdenac, Dragan Urošević "Inženjerski proračuni energetskih aparata i uređaja"


12.02.2015. - 12:00 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Inženjerski proračuni energetskih aparata i uređaja”

Autori: Dušan D. Gvozdenac, Dragan M. Urošević

Recenzenti: dr Vojin Grković,  red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            dr Mladen Stojiljković, red. prof. Mašinskog fakulteta u Nišu
                  
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad

536.7(075.8)

     GVOZDENAC, Dušan
  Inženjerski proračuni energetskih aparata i uređaja /
Dušan Gvozdenac, Dragan Urošević. – Novi Sad : Fakultet
tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : FTN, Grafički centar
GRID) . – 208 str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke
nauke - udžbenici" ; 480)

Tiraž 150. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-666-2

a) Termotehnika – Inženjerski proračuni
b) Termoenergetika – Inženjerski proračuni



(iz sadržaja)
Brza i ponekad nekontrolisana primena brojnih programskih paketa učinila je da se potisne geneza obavljenog proračuna. Osim toga prodavci programskih paketa  često ih mistifikuju i ne pružaju mogućnost sagledavanja procedure proračuna i na taj način dodatno udaljavaju korisnika od suštine proračuna. Takav trend oseća se i na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, na kome je tradicionalno negovan celovit i detaljan inženjerski proračun. Ovaj udžbenik je pisan sa namerom, da pre svega studentima, ali i inženjerima u praksi, ponudi mogućnost da razumeju suštinu proračuna i da tako mogu pravilno dag a tumače i dobijene rezultate obrazlože.
Izlaganja su u velikoj meri rasterećena od teorijskih analiza podrazumevajući da je takvo znanje student dobio u osnovnim predmetima iz oblasti termodinamike, nauke o prenosu toplote itd.
Čitaocima je ponuđeno i nekoliko softvera kojima je moguće obaviti brojne tehničke proračune. Neki od tih softvera su razvijeni za potrebe ovog kursa, i treba da se ohrabre čitaoci da se i sami upuste u izradu različitih softvera, što je mnogo korisnije u poređenju sa nekritičkim preuzimanjem sa Interneta. Softveri su dostupni na sajtu: http://ktt.uns.ac.rs:8080/peec-web.
(iz recenzija)
Ne bi se lako moglo opredeliti kome će ovaj udžbenik više koristiti, studentima ove tehničke discipline ili inženjerima i onima koji rukuju ovakvim postrojenjima.

(o autorima)
Prof. dr  Dušan Gvozdenac je professor Univerzitata u Novom Sadu. Više od 30 godina predaje na Fakultetu tehničkih nauka u istom gradu i oko 25 godina radi kao consultant na projektima iz oblasti energetike u više zemalja Evrope, Afrike I Dalekog, Srednjeg I Bliskog istoka. Projekti su rađeni za Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Organizaciju Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO), nekoliko programa Evropske unije (EU), Nemačko udruženje za  tehničku saradnju (GIZ) I dr. Autor je brojnih radova publikovanih u međunarodnim I domaćim časopisima, editor je zbornika međunarodnih konferencija I autor nekoliko trening priručnika. Vodio je ili bio čklan tima u preko 200 energetskih pregleda u industriji I zgradarstvu I time stekao bogato praktično iskustvo koje je delom sadržano I u ovom udžbeniku. Nedavno je objavio I knjige: Morvay Z., Gvozdenac D.: Applied energy and environmental management, John Wiley, 2008. (I prevod na kineski jezik 2010.), Gvozdenac D., Kljajić M., Petrović J.,: Merenje I regulisanje u termoprocesnoj tehnici, FTN, 2009., Gvozdenac D.: Kriogena tehnika, FTN, 2010., Gvozdenac D., Nakomčić-Smaragddakis B., Gvozdenac-Urošević B.: Obnovljivi izvori energije FTN, 2010. (I prevod na engleski jezik) i Gvozdenac D., Gvozdenac-Urošević B., Morvaj Z.: Energetska efikasnost (industrija i zgradarstvo) FTN, 2012.
Dr Dragan Urošević dipl.inž. diplomirao je na Mašinskom fakultetu u Beogradu 2000. godine gde je i započeo svoju poslovnu karijeru 2002. godine kao asistent na Katedri za termoenergetiku. Nakon magistriranja 2007. godine prelazi u kompaniju Victoria Group gde na poziciji energetskog menadžera radi na realizaciji brojnih projekata energetske efikasnosti u industriji i obnovljivih izvora energije. Od 2014. godine radi kao nezavisni konsultant u oblasti energetike. Autor je većeg broja radova na međunarodnom i nacionalnom nivou.

 

  • Nije moguće prikazati sliku.