460 Darko Marčetić "Mikroprocesorsko upravljanje energetskim pretvaračima"

12.02.2015. - 11:12
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Mikroprocesorsko upravljanje energetskim pretvaračima”

Autor:       Darko P. Marčetić

Recenzenti: dr Veran Vasić, red. prof., Fakultet tehničkih nauka  u Novom Sadu
             dr Petar Matić, docent,  Elektrotehnički fakultet  u Banjaluci

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.314:681.5 (075.8)
621.31:004.31 (075.8)

MARČETIĆ, Darko
  Mikroprocesorsko upravljanje energetskim pretvaračima /
Darko P. Marčetić. - Novi Sad : Fakultet
tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : FTN, Grafički centar
Grid) . - 256, X, II str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija
"Tehničke nauke - udžbenici" ; 460)

Tiraž 200. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-618-1

a) Energetski pretvarači – Mikroprocesorsko upravljanje

(iz sadržaja)
Knjiga obrađuje mikroprocesorsko upravljanje energetskim pretvaračima i regulisanim elektromotornim pogonima i pokriva nekoliko predmeta iz te oblasti. Materijal obuhvata 2 + 2  stranaraspoređenih u osam poglavlja kao i spisak literature. Prvih pet poglavlja se bave osnovnim principima rada mikroprocesorski upravljanih energetskih pretvarača i prate predavanje iz predmeta  „Primena mikroprocesora u elektroenergetici“ koji autor predaje studentima dodiplomskih stuja na četvrtoj godini. Šesto i sedmo poglavlje se bave mikroprocesorskim algoritmima upravljanja digitalno regulisanim pogonima sa motorima naizmenične struje i prate predavanje predmeta „ Metode regulacije energetskih pretvarača sa mikrokontrolerima“ koje autor predaje na poslediplomskim-master studijama. Oba predmeta se predaju na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu i pripadaju izbornom području-modulu:  Elektroenergetika – Energetska elektronika i električne mašine. Osmo poglavlje  knjige je osmišljeno da zagolica maštu studentima doktorskih studija istog izbornog područja i ponudi neke od pravaca njihovog daljeg istraživanja.

(iz recenzije)
U ovom udžbeniku  je obrađena  jedna veoma dinamična , multidisciplinarna i atraktivna oblast – primena mikroprocesora u elektroenergetskim pretvaračima. Opredelivši se za slojevitost, autor  polazeći  od osnovnih pojmova o mikrokontrolerima i digitalnim signalnim procesorima, preko matematičkih modela objekata upravljanja i upravljačkih algoritama, postepeno vodi čitaoca sve do praktične realizacije upravljanja elektromotornim pogonom sa mašinama jednosmerne i naizmenične struje. Udžbenik iz ove oblasti , s takvim obuhvatom , prvi put se na srpskom jeziku pojavljuje na našim prostorima. Unjemu se nalazi materijal kojim svako ko pretenduje da bude stručnjak u oblasti digitalnog upravljanja energetskim pretvaračima može da zaokruži svoje znanje.
                                                                                                                                        Prof. dr Veran Vasić
... Autor, zahvaljujući  svom velikom stručnom i nastavničkom iskustvu,  na veoma zanimljiv način pokazuje kako da se teorijska znanja iz energetske elektronike i elektromotornih pogona pretoče u programski  kôd na savremenom digitalnom mikroprocesoru. Pristup izlaganju , modeli i algoritmi upravljanja izloženi su na način kakav se uobičajeno koristi u predmetima iz oblasti energetske elektronike, električnih mašina  i elektromotornih pogona, tako da studenti lako mogu da povežu nova znanja sa predhodno usvojenim gradivom.  Knjiga sadrži brojna i detaljna objašnjenja za praktičnu implementaciju algoritama upravljanja na savremenim mikrokontrolerima i digitalnim signalnim procesorima, kakva nisu ranije bila dostupna u literaturi.
                                                                                                                                         Doc.dr Petar Matić
(o autoru)
Prof. dr Darko Marčetić je diplomirao 1992. god na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, a magistrirao je 1998. Na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Doktorsku disertaciju je odbranio na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 2006. godine . U period 2000-2006. Boravi u inostranstvu i radi u razvojnim centrima  kompanija  CESET (Asti, Italija), Emerson Electric (St. Louis, MO, USA) i NIDEC Motor Company (Chicago, IL, USA). Bio je rukovodilac više razvojnih projekata i učestvovao u izradi nekoliko međunarodno priznatih patenata iz oblasti digitalnog upravljanja energetsim pretvaračima I elektromotornim pogonima. Uzvanju vanrednog profesora Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu se bira 2012. Godine za užu naučnu oblast Energetska elektronika, mašine i pogoni.

• Nije moguće prikazati sliku.