454 Vojin Grković, Milana Guteša "Lekcije iz termoenergetskih postrojenja: oprema i uređaji


16.10.2014. - 13:41 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Lekcije iz termoenergetskih postrojenja – oprema i uređaji”

Autori: Vojin Grković, Milana Guteša

Recenzenti: dr Goran Jankes, red. prof. Mašinskog fakulteta u Beogradu
       dr Dušan Gvozdenac, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio:
Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.1 (075.8)

GRKOVIĆ, Vojin, 1947-
  Lekcije iz termoenergetskih postrojenja : oprema i
uređaji / Vojin Grković, Milana Guteša. - Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : FTN, Grafomarketing) .
– IV, 164 str. : ilistr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke
nauke - udžbenici" ; 454)

Tiraž 50. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-603-7

a) Termoenergetska postrojenja



Iz sadržaja
U knjizi su prvo prikazane konstrukcije i tehnička rešenja kotlova na fosilno gorivo sa sagorevanjem u fiksnom sloju i u letu, zatim kotlovi sa sagorevanjem u fluidizovanom sloju, kotlovi na komunalni otpad, kotlovi na biomasu i kotlovi za kombinovana postrojenja gasnih i parnih turbina.Detaljno su prikazane konstrukcije i tehnička rešenja parnih turbina i to: turbinski stupnjevi, turbinski rotori, kućišta parnih turbina, ležajevi parnih turbina, sistem podmazivanja turbine, sistem zaptivanja turbine, kondenzator i regenerativni zagrejači. Dat je i prikaz toplotnih šema parnih turbina za nuklearne elektrane, i parnih turbina za spregnutu proizvodnju električne i toplotne energije, kako protivpritisnih tako i kondenzacionih turbina sa oduzimanjem pare. Obrađene su takođe i gasne turbine i kombinovane gasne i parne turbine. Dat je sažet prikaz elektroenergetske opreme termoenergetskih postrojenja i to: jednopolna šema termoenergetskih postrojenja, generator električne struje i pregled transformatora.Dat je detaljan prikaz pomoćnih sistema termoelektrana i to: rashladnog sistema (sva postojeća tehnička rešenja), sistem glavnog goriva, sistem pomoćnog goriva, sistem otpreme čvrstih produkata sagorevanja, sistem hemijske pripreme vode, sistem sirove vode, sistem pomoćne pare, sistem tehničkih gasova i sistem za zaštitu životne sredine.

Iz recenzija
Knjiga nudi veliku pomoć studentima, ali i inženjerima u praksi u razumevanju vrlo složenih procesa u termoenergetskim postrojenjima. U knjizi su detaljno obrađene sve najvažnije konstrukcije glavne opreme termoenergetskih postrojenja.
(Prof. Dušan Gvozdenac)
Knjiga predstavlja dobar pregled opreme, uređaja i sistema u termoenergetskim postrojenjima i, zbog obilja podataka i grafičkih prikaza, vrlo je pogodna za savladavanje znanja, ali i kao izvor informacija za inženjere u praksi. Knjiga je pisana kao literatura za studente, ali i priručnik sa dobrim opisima, praktičnim informacijama i grafičkim prikazima opreme, uređaja i sistema termoenergetskih postrojenja.
(Prof. Goran Jankes)

O autorima
Vojin Grković je od 1970. Do 2003. radio u Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, potom dve godine u preduzeću Energoprojekt, a od 1975. bio je dve godine asistent na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Od 1977. u REIK Kolubara prošao je put od vodećeg inženjera do tehničkog direktora RO u osnivanju TE-TO Kolubara B. U privredi je još bio direktor fabrike glinice Birač i sekretar za industriju u Privrednoj komori Jugoslavije. U zvanje vanrednog profesora Univerziteta u Novom Sadu izabran je 1988. a u zvanje redovnog profesora istog univerziteta 1994. godine, gde je prvo radio sa delom, a od 2003. sa punim radnim vremenom. Drži nastavu na osnovnim akademskim, master i doktorskim studijama iz oblasti toplotnih turbomašina, termoenergetskih postrojenja i energetskih sistema. Napisao je ukupno 8 knjiga (u dvema je prvi autor). Objavio je ili javno saopštio preko 120 naučnih i stručnih radova, od čega 30 u inostranstvu. Autor je, ili koautor, više studija i projekata od kojih je neke finansiralo ministarstvo nauke Srbije.Član je „New York Academy of Sciences“ i „International Management Academy“.
Milana Guteša rođena je 1988. u Zrenjaninu. Diplomirala je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, na smeru Inženjerstvo zaštite životne sredine 2011. i na smeru Energetika i procesna tehnika 2013. godine. Na istom fakultetu i smeru Inženjerstvo zaštite životne sredine magistrirala je 2012. godine. Na studijama je bila stipendista fonda Dositeja. Sada je student druge godine doktorskih studija mašinstva (smer Energetika i procesna tehnika). Od 3013. godine zaposlena je na fakultetu kao asistent, uža naučna oblast toplotne turbomašine. Objavila je, kao autor ili koautor, ukupno pet naučnih radova u inostranstvu, od kojih je jedan u međunarodnom časopisu. Koautor je 16 projekata iz oblasti zaštite životne sredine.



 

  • Nije moguće prikazati sliku.