452 Dušan Gvozdenac, Ištvan Vanjur "Rashladna tehnika", 2. izdanje


16.10.2014. - 13:37 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Rashladna tehnika”

Autori: Dušan Gvozdenac, Ištvan Vanjur

Recenzenti: dr Mića Marić, red. ptof. u penziji, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu  
            dr Goran Jankes, red. prof. Mašinskog fakulteta u Beogradu
                  
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu



CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.56-59(075.8)

     GVOZDENAC, Dušan
  Rashladna tehnika / Dušan Gvozdenac, Ištvan Vanjur. 2. izd. - Novi Sad : Fakultet
tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad : GRID) . – VI, 318 str. :
ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke nauke - udžbenici" ; 452)

Tiraž 150. - Bibliografija.

ISBN 978-86-7892-599-3

a) Drumski saobraćaj - Organizacija



( iz sadržaja)
Izučavanje oblasti rashladne tehnike ima dugu tradiciju na Fakultetu tehničkih nauka i ovaj tekst treba da sumira nastavno iskustvo proteklog perioda, ali i da trasira put kojim će ova , bez sumnje, značajna inženjerska disciplina, biti zastupljena na Fakultetu tehničkih nauka u budućnosti. Predmet Rashladni uređaji slušaju studenti studijskog programa Energetika i procesna tehnika na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Bez obzira na veliko industrijsko iskustvo autora, ipak je osnovna namera bila da se pripremi udžbenik, koji, pre svega, studentima treba da ponudi znanje, kojim će biti u mogućnosti da aktivno rade u oblasti rashladne tehnike.
Izlaganja su u velikoj meri rasterećena od teorijskih analiza, ali su u fusnotama data kratka podsećanja i objašnjenja pojmova, neophodnih za potpuno razumevanje materije. Time su izbegnuta upuštanja u dublja naučna objašnjenja i dokazivanja, inače, važnih postavki i zaključaka koje termodinamika i nauka o prenosu toplote i mase mogu da ponude.
Čitaocima je ponuđeno i nekoliko softvera kojima je moguće obaviti brojne tehničke proračune. Neki od tih softvera su razvijeni za potrebe ovog kursa, i treba da ohrabre čitaoce da se i sami upuste u izradu različitih softvera, što je mnogo korisnije u poređenju sa nekritičkim preuzimanjem sa Interneta. Softveri su dostupni na sajtu: http://www.peec.uns.ac.rs
Na istom sajtu čitaocima je ponuđeno uputstvo za projektovanje rashladnih uređaja. Ono je pripremljeno na  način koji korisniku omogućava da samostalno obavi osnovni proračun manjeg rashladnog  postrojenja.
(iz recenzija)
Ne bi se lako moglo opredeliti kome će ovaj udžbenik više koristiti, studentima ove tehničke discipline ili inženjerima i rukovaocima ovakvim postrojenjima.

(o autorima)
Prof. dr Dušan Gvozdenac je profesor Univerziteta u Novom Sadu. Više od 25 godina predaje na Fakultetu tehničkih nauka u istom gradu i oko 20 godina radi kao konsultant na projektima iz oblasti energetike u više zemalja Evrope, Afrike i Dalekog , Srednjeg i Bliskog istoka. Projekti su rađeni za Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Organizaciju ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO), nekoliko programa Evropske unije (EU), Nemačko udruženje za tehničku saradnju (GIZ) i dr. Autor je brojnih radova publikovanih u međunarodnim i domaćim časopisima, editor je zbornika međunarodnih konferencija i autor nekoliko trening priručnika. Vodio je ili bio član tima u preko 200 energetskih pregleda u industriji i zgradarstvu i time stekao bogato praktično iskustvo koje je delom sadržano i u ovom udžbeniku. Nedavno je objavio knjige: Morvay Z, Gvozdenac D: Applied energy and environmental management, John Wiley, 2008.(i prevod na kineski jezik, 2010), Gvozdenac D, Kljajić M, Petrović J: Merenje i regulisanje u termoprocesnoj tehnici, FTN, 2009, Gvozdenac D: Kriogena tehnika, FTN, 2010. I Gvozdenac D, Nakomčić-Smaragdakis B, Gvozdenac-Urošević: Obnovljivi izvori energije FTN, 2010.
Mr Ištvan Vanjur dipl. inž. diplomirao je na Mašinskom fakultetu u Novom Sadu 1965. godine. Profesionalnu karijeru je započeo u projektnom birou "Agroindustrija" u Novom Sadu, gde je radio na projektima rashladnih instalacija industrijskih hladnjača, klanica, pivara, mlekara i sl. Nakon toga, radi u fabrici rashladnih mašina "Termomehanika", Zagreb, na mestu glavnog inženjera i radio je na realizaciji brojnih projekata, počev od projektovanja, preko proizvodnje opreme u fabrici, montaže, puštanja u pogon i dokazivanje kapaciteta instalacija hlađenja pivara, hladnjača, mlekara, klanica, klizišta i instalacija u hemijskoj industriji. Magistarski rad "Analiza ponašanja amonijačne rashladne instalacije pri akumulaciji leda na isparivačima" je odbranio na FTN-u u Novom Sadu 1990. godine. U radu je dat predlog jednostavnog matematičkog modela ponašanja instalacije i eksperimentalna verifikacija modela. Od 1991 rukovodi firmom "Frigoria" d.o.o., koja se bavi projektovanjem i izvođenjem rashladnih postrojenja. Za izvanredan doprinos struci, 2009 godine dobio je plaketu KGH društva inženjera i tehničara Srbije. Iste godine je imenovan za sudiju časti Inženjerske komore Srbije, iz matične sekcije izvođača radova. Važi za vrsnog poznavaoca amonijačnih rashladnih postrojenja.

 

  • Nije moguće prikazati sliku.