448 Milan Rapaić, Zoran Jeličić "Projektovanje linearnih regulatora i estimatora u prostoru"

16.10.2014. - 13:31
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Projektovanje linearnih regulatora i estimatora u
      prostoru stanja ”

Autori: dr Milan R. Rapaić
         dr Zoran D. Jeličić

Recenzenti: dr Dušan Petrovački, prof. emeritus Fakultet tehničkih nauka  u Novom Sadu
             dr Branko Kovačević, red. prof.,  Elektrotehnički fakultet  u Novom Sadu
             dr Filip Kulić, vanr. prof. Fakultet tehničkih nauka  u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu

Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
681.5 (075.8)

RAPAIĆ, Milan R.
    Projektovanje linearnih regulatora i estimatora u
prostoru stanja / Milan R. Rapaić, Zoran D. Jeličić. - 1
izd. - Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2014 (Novi Sad
: FTN-Grafički centar GRID) . - 409 str. : ilustr. ; 24 cm.
-  (Edicija "Tehničke nauke - udžbenici" ; br. 448)

Tiraž 150. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-504-7

a) Sistemi automatskog upravljanja

(iz recenzije)

„Može se slobodno reći da kompletan rukopis prati dualizam linearnih, vremenski kontinualnih i vremenski diskretnih sistema. Drugim rečima, svi teorijski koncepti i fenomenirazmatrani su i bogato ilustrovani paralelno za sisteme sa vremenski kontinualnom i vremenski diskretnom dinamikom.“

„Interesantno je primetiti i veliko nastavno iskustvo autora, pošto je posebna pažnja posvećena delovima koji su studentima teški za prihvatanje, pa su definicije i pojmovi, kao i način razmišljanja koji uvode autori od velike koristi za suštinsko razumavanje iznete materije. Primera radi, autori su vešto izbegli da pojmove obnovljivosti i dohvatljivosti uvode kroz rigidne definicije, već ih uvode intuitivno, kroz niz primera. Može se čak reći da ovakav pristup karakteriše celokupan tekst.“

dr Filip Kulić, redovni profesor FTN Novi Sad

„Rukopis ne podrazumeva prethodno detaljno poznavanje teorije linearnih sistema, jer su svi osnovni pojmovi jasno i dobro definisani. Čak su i teorije Ljapunova, Pontrjagina i Belmana suštinski razjašnjene, te za razumevanje nije neophodno predznanje iz tih oblasti. Neki delovi, najpre oni koji opisuju matematičke modele razmatranih procesa, Laplasovu i Zed transformaciju, dati su veoma detaljno, možda čak i detaljnije nego što se očekuje. Jasan je, međutim, napor autora da se kroz tako uvedene i detaljno objašnjene pojmove izbegnu nedoumice koje mogu nastati u tumačenju ostalih pojmova i fenomena razmatranih u okviru udžbenika, kao što su uticaj položaja polova procesa, stabilnost, upravljivost i osmotrivost. Posebno izdvajam deo koji se odnosi na analizu stabilnosti sistema. Naime, autori su pošli od Ljapunovljeve teorije stabilnosti nelinearnih sistema i, kao poseban slučaj, razmatrali su asimptotsku, eksponencijalnu stabilnost kako vremenski kontinualnih, tako i vremenski diskretnih sistema. Takvim pristupom izbegnuta su uobičajena nerazumevanja koja slede iz konvencionalnijeg pristupa, u kome se najpre uvodi pojam stabilnosti lineranih sistema koji se potom uopštava. Na taj način je takođe izbegnuta permutacija pojmova stabilnosti sistema i stabilnosti radnih tačaka.“

dr Dušan Petrovački, profesor emeritus, Univerzitet u Novom Sadu

„Udžbenik daje moderan pristup teoriji linearnih regulatora i estimatora u vremenski kontinualnom i vremneski diskretnom slučaju. Veliki broj primera bogato ilustruje sva izneta teorijska razmatranja. Teorijsko izlaganje materije predstavlja i sažetke naučnih radova autora, čime se uspostavlja relacija između konvencionalne teorije i savremenih istraživanja iz oblasti.“

dr Branko Kovačević, redovni profesor, ETF Beograd

• Nije moguće prikazati sliku.