436 Mirjana Damnjanović, Laslo Nađ "Zbirka rešenih zadataka iz digitalne elektronike"

16.10.2014. - 11:57
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Zbirka rešenih zadataka iz digitalne elektronike”

?utori: Mirjana Damnjanović, Laslo Nađ

Recenzenti: dr Miloš Živanov, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
       dr Miodrag Popović, red. prof. Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.3 (075.8)(076)

    Zbirka rešenih zadataka iz digitalne elektronike /
Mirjana Damnjanović, Laslo Nađ – Novi Sad : Fakultet
tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : GRID) . – 135 str. :
ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke nauke – udžbenici"
; 436)

Tiraž 100. - Bibliografija.

ISBN 978-86-7892-577-1

?) Digitalna elektronika - Zadaci

(iz sadržaja)
Ovo je zbirka rešenih zadataka iz predmeta Digitalna elektronika, uvodnog u nizu predmeta koji obrađuju primenu digitalnih elektronskih kola. Digitalna elektronika se izvodi na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu u trećem semestru studija elektrotehničke struke, na Smeru za mikroračunarsku elektroniku i u četvrtom semestru mehatroničke struke... U okviru predavanja, pored teoretskih razmatranja, rade se i kratki ilustrativni zadaci, dok se na računskim vežbama rešavaju detaljni zadaci... Autori se nadaju da će ova zbirka rešenih zadataka biti korisna u savladavanju gradiva iz osnova digitalne elektronike, i kao podloga za lakše polaganje pismenog dela ispita, kako teoretskog, tako i praktičnog.

(iz recenzije)
Po novom programu obučavanja studenata iz oblasti digitalne elektronike predviđena je obrada principa analize i sinteze kombinacionih i sekvencijalnih mreža. Ova zbirka zadataka olakšava studentima uvežbavanje problematike i po dubini i po širini, u najvažnijim oblastima klasične problematike digitalnih mreža. Navikava ih na pedantantan rad kakav se očekuje od budućih inženjera. Ujedno im razvija moć zapažanja, prilikom uočavanja naizgled nevažnih detalja... Na početku knjige u glavi Kombinacione mreže u 15 detaljnih zadataka i 22 kratka, teoretska zadatka obrađena je problematika analize i sinteze kombinacionih mreža... U preostalim poglavljima obrađuju se sekvencijalne mreže, u 19 detaljnih i u 21 kratkom zadatku.
Prof. dr Miodrag Popović
U skladu sa sadržajem predmeta zbirka obuhvata sledeće gradivo: analiza i sinteza osnovnih kombinacionih mreža, uticaj kašnjenja logičkih kola na rad kombinacionih mreža, kombinacioni funkcionalni blokovi i njihova primena, analiza osnovnih sinhronih i asinhronih sekvencijalnih mreža, sinteza sinhronih i osnovnih asinhronih sekvencijalnih mreža, sekvencijalni funkcionalni blokovi i njihova primena. U okviru predavanja, pored teoretskih razmatranja, rade se i kratki ilustrativni zadaci, dok se na računskim vežbama rešavaju detaljni zadaci. Obe varijante zadataka su obuhvaćene Zbirkom.
Prof. dr Miloš Živanov

(o autorima)
Dr Laslo Nađ, rođen u Subotici 1953. godine, diplomirao je 1977. godine na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirao je 1983. godine na Elektronskom fakultetu u Nišu. Doktorsku disertaciju je odbranio na Fakultetu tehničkih nauka 1993. godine iz oblasti poluprovodničkih lasera. Od 2013. godine je u zvanju redovnog profesora na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Dr Mirjana Damnjanović, vanredni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu diplomirala je (1994.), magistrirala (2002.) i odbranila doktorsku disertaciju (2006.) na odseku Elektrotehničke struke i računarstva, smer Elektronika i telekomunikacije na Fakultetu tehničkih nauka. Od 1994. godine zaposlena je na Katedri za elektroniku,  2011. godine je izabrana u zvanje vanrednog profesora za užu naučnu oblast Elektronika.

• Nije moguće prikazati sliku.