434 Dragoljub Novaković, Živko Pavlović, Sandra Dedijer "Od komjutera do štampe Computer to Plate tehnologije"

16.10.2014. - 11:51
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Od kompjutera do štampe – Computer to Plate tehnologije”

Autori: Dragoljub Novaković, Živko Pavlović, Sandra Dedijer

Recenzenti: dr Branko Milosavljević, vanr. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            dr Slobodan Nedeljković, red. prof. Akademije umetnosti u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
655:004.9(075.8)

NOVAKOVIĆ, Dragoljub
  Od komjutera do štampe : Computer to Plate tehnologije / Dragoljub
Novaković, Živko Pavlović, Sandra Dedijer. – 1. izd. -  Novi Sad : Fakultet tehničkih
nauka, 2013 (Novi Sad : GRID) . – 150 str. : ilustr. ; 24 cm. -  (Edicija "Tehničke nauke -
udžbenici" ; 434)

Tiraž 300. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-575-7

a) Digitalna štampa

Iz recenzija
Dr Branko Milosavljević, vanredni profesor
Računari su izmenili niz tehnologija i tehnoloških procesa. Čitajući pripremljeni udžbenički materijal uočava  se da su grafičke tehnologije razvojem računara i informatike doživele potpune tehnološke promene. Te tehnologije su detaljno, sistematično i razumljivo obrađene i opisane. Računar sa odgovarajućim aplikativnim ili univerzalnim softverom je samo segment informatički povezanih uređaja koji se softverski povezuju u upravljani tehnološki proces koji upravljan u uobičajeno nazvanom digitalnom toku ( work flow).  U udžbeniku su svi ovi elementi obrađeni kroz kvalitetan prikaz tako da se stiče kompletna slika procesa od kompjutera do štampe.
Dr Slobodan Nedeljković, redovan profesor
Udžbenik predstavlja savremen sveobuhvatan i kvalitetan materijal  koji opisuje značajan proces grafičke reprodukcije. Koncipiran je na način da daje opis faza i elemenata izrade prenosača slike- štamparske forme. Izradu štamparske  forme čini niz specifičnih faza. Prva pripada računarskoj pripremi koja se sastoji od obrade slike koja treba biti štampana na podlogu. Zatim sledi informatička faza sofisticiranog  prenosa slike na štamparsku ploču koja se razvija u štamparsku formu. Kvalitet slike dobijen na štamparskoj formi je osnova dobijanja kvalitetnog otiska. Na razumljiv i sveobuhvatan način su opisane faze procesa od značaja za dobijanje kvalitetne produkcije.

O autorima

Dr Dragoljub Novaković je redovini profesor  Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Visoko obrazovanje do osnovnih studija  do doktora tehničkih nauka je završio na Fakultetu  tehničkih nauka Univerziteta  u Novom Sadu. Prvi je doktor nauka u oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna. Duži niz godina je radio na projektovanju savremenih kompjuterom upravljanih mašina. Objavio je veći broj knjiga, preko 400 naučnih i naučno-stručnih radova u časopisima i časopisima sa SCI liste, na skupovima u zemlji i inostranstvu, kao i veći broj projekata, studija i tema. Naučna oblast na čijem unapređenju i razvoju radi je područje Grafičkog inženjerstva i dizajna.

Dr Živko Pavlović je docent Fakulteta  tehničkih nauka u Novom Sadu. Visoko obrazovanje do osnovnih studija  do doktora tehničkih nauka je završio na Fakultetu  tehničkih nauka Univerziteta  u Novom Sadu. Objavio je preko 70 naučnih i naučno-stručnih radova u časopisima i časopisima sa SCI liste, na skupovima u zemlji i inostranstvu, učestvovao je u izradi projekata, studija i tema.

Dr Sandra Dedijer  je docent  Fakulteta  tehničkih nauka u Novom Sadu. Visoko obrazovanje do osnovnih studija  do doktora tehničkih nauka je završila na Fakultetu  tehničkih nauka Univerziteta  u Novom Sadu. Objavila  je preko  40 naučnih i naučno-stručnih radova u časopisima i časopisima sa SCI liste, na skupovima u zemlji i inostranstvu, učestvovala  je u izradi projekata, studija i tema.

• Nije moguće prikazati sliku.