432 Slobodan Sokolović, Dunja Sokolović, Damir Đaković "Osnovi ekološke analize naftne i gasne industrije"


16.10.2014. - 11:39 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Osnovi ekološke analize naftne i gasne industrije”

Autori: dr Slobodan Sokolović, red. prof. (u penziji), FTN, Novi Sad
          dr Dunja Sokolović, docent, FTN, Novi Sad
  dr Damir Đaković, docent, FTN, Novi Sad

Recenzenti: dr Dušan Gvozdenac, red. prof., Fakultet tehničkih nauka,  Novi Sad
             dr Pero Dugić, vanr. prof.,  Tehnološki fakultet, Banja Luka
                
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
665.6/.7:502(075.8)

SOKOLOVIĆ, Slobodan, 1946-
     Osnovi ekološke analize naftne i gasne industrije /
Slobodan Sokolović, Dunja Sokolović, Damir Đaković. - Novi
Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013(Novi Sad : FTN, GRID).
-  256 str. : ilustr.; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke
- udžbenici” ; br. 432)

Tiraž 150. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-571-9

1. Sokolović, Dunja, 1981- 2. Đaković, Damir, 1975-
a) Naftna industrija – Zaštita životne sredine


(Iz sadržaja)
Ovaj udžbenički materijal namenjen je studentima koji slušaju predmet „Ekološka analiza naftne i gasne industrije“  koji je akreditovan  u okviru osnovnih akademskih studija kao studijski program „Energetika i procesna tehnika“.
Identifikacijom osnovnih izvora nastajanja kao i  tipova zagađujućih materija koje se javljaju u naftnoj i gasnoj industriji, kao i opisom emisija u pojedinim fazama naftne i gasne industrije  pokušali smo da, na pregledan način, ukažemo na neophodnost njihove ekološke analize. Iz tih razloga, data je detaljna metodologuja ekološke analize emisije pojedinačnih procesa  refinerijske prerade   nafte u  vodu,  vazduh, zemljište.

(Iz recenzija)
Način obrade podataka  ukazuje na uloženi veliki napor autora da sintetišu na veoma kvalitetan i stručan način jednu široku, aktuelnu i prioritetnu oblast privrednih aktivnosti. Kao nastavnički materijal, ovaj udžbenik daje mogućnosti studentima koji slušaju predmet Osnovi ekološke analize naftne i gasne industrije da na jedan jasan način steknu pored ekoloških i osnovna znanja o procesnim tehnikama koje se koriste  u naftnoj i gasnoj industriji (prof. dr Dušan Gvozdenac)
Materijal je napisan na pristupačan i prihvatljiv način za studente akademskih studija Energetike i procesne tehnike.   Sistematski prikaz informacija, brojnost literaturnih navoda  (101 navod) i kvalitet njihove obrade  ukazuju na veoma visok nivo poznavanja oblasti koja je obuhvaćena ovim rukopisom. ( prof. dr Pero Dugić)

(O autorima)
Slobodan Sokolović  je posle završenog Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu (1970 ) radio u kombinatu Naftagasa  u Službi za razvoj i primenu proizvoda nafte i bio angažovan na programima saradnje Naftagasa i  kompanije Texaco. Godine 1976.  prelazi na Univerzitet u Novom Sadu, Tehnološki fakultet gde je predavao predmet iz oblasti prerade nafte i uveo predmete Primena proizvoda nafte, Upravljanje zaštitom životne sredine, Održivi razvoj u naftnoj industriji.  Za redovnog profesora je izabran 1997 godine. Na Fakultetu tehničkih nauka uveo  je i predavao na  tri  predmeta: Ekologija i održivi razvoj, Savremene metode remedijacije nafte i Osnovi ekološke analize naftne i gasne industrije.  Učestvovao je  u osnivanju smera Inženjerstvo zaštite životne sredine. Realizovao je brojne studije i projekte iz oblasti zaštite životne sredine u naftnoj industriji.   Kao koatur i autor objavio je 5 knjiga i preko 150 naučnih radova.

Dunja Sokolović je docent na Fakultetu Tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu. Tokom osnovnih studija provela je šest meseci na University of Natural Resources and Life Sciences- BOKU gde je realizovala deo svog diplomskog rada. Kao istraživač na međunarodnim projektima provela je dve godine (2008-2009) na Institutu za Hemijsko inženjerstvo, Tehničkog univerziteta u Beču (Institute of Chemical Engineering, TU WIEN), gde je realizovala veći deo svoje doktorske teze. Predaje i bavi se naučnoistraživačkim radom u oblasti hemijskog inženjerstva, procesne tehnike, zaštite životne sredine i održivog razvoja. Učestvovala je na više međunarodnih i domaćih projekata iz ovih oblasti. Autor i koautor je više naučnih radova i saopšenja međunarodnoh i nacionalnog značaja.
Damir Đaković je docent Univerziteta u Novom Sadu. Predaje na Fakultetu tehničkih nauka više od 10 godina u oblastima energetike, procesne tehnike, zaštite životne sredine i energetskog menadžmenta. Autor je više radova objavljenih u časopisima nacionalnog i međunarodnog značaja i saopštenih na konferencijama. Učestvovao je u izradi više domaćih i međunarodnih projekata i studija iz oblasti tehnološkog razvoja i energetske efikasnosti.

 

  • Nije moguće prikazati sliku.