427 Nikolina Janković, Vasa Radonić, Vesna Crnojević Bengin "Modelovanje i simulacija RF i mikrotalasnih kola u programskim paketima Microwave Office i High Frequency Structure Simulator"

16.10.2014. - 11:12
(iz sadržaja)
U okviru ovog udžbenika predstavljene su i objašnjene osnovne mogućnosti dva softverska alata za elektromagnetsku simulaciju - Microwave Office i High Frequency Structure Simulator. Pored prikaza radnog okruženja programskih paketa, kroz više primera pokazano je na koji način se u svakom od paketa formiraju modeli osnovnih mikrotalasnih kola i na koji način se izvršava njihova simulacija i vrši prikaz dobijenih rezultata.

(iz recenzija)
Imajući u vidu da mikrotalasna tehnika predstavlja inženjersku oblast koja se veoma brzo razvija kao i činjenicu da njenom razvoju veoma veliki doprinos daju numerički softverski paketi za elektromagnetsku simulaciju, ovaj udžbenik predstavlja veoma pogodan materijal za savladavanje osnovnih elemenata projektovanja mikrotalasnih kola korišćenjem alata Microwave Office i High Frequency Structure Simulator.
Autori su na ilustrativan način kroz više primera prikazali osnovne mogućnosti i korake u modelovanju, projektovanju i simulaciji mikrotalasnih kola. Takođe, primeri su veoma detaljni što olakšava samostalno savladavanje upotrebe softverskih alata. Sa druge strane, primeri predstavljeni u udžbeniku omogućavaju čitaocu da nakon savladavanja materije primeni znanje i u projektovanju i simulaciji drugih mikrotalasnih kola.

(o autorima)
Prof. Vesna Crnojević-Bengin je diplomirala 1994. godine na odseku za Energetiku, elektroniku i telekomunikacije Fakulteta tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu, odbranila magistarsku tezu na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1997. godine, i doktorirala na Univerzitetu u Novom Sadu 2006. godine gde i sada radi u zvanju vanrednog profesora, uvodeći i predajući na nizu predmeta iz oblasti mikrotalasne tehnike.
Dr Crnojević-Bengin je osnivač i rukovodilac grupe za veštačke elektromagnetske materijale i mikrotalasnu tehniku, GAME, kao i su-osnivač BioSense Centra, koji se bavi multidisciplinarnim istraživanjama u oblasti primene informaciono-komunikacionih tehnologija u poljoprivredi, šumarstvu, zaštiti životne sredine i osmatranju Zemlje.
Dr Crnojević-Bengin je autor preko 70 naučnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu kao i dve knjige. Rukovodilac je više međunarodnih projekata, pomoćnik urednika međunarodnog naučnog časopisa Journal of Electronics, kao i predstavnik grupe 11 u Generalnoj skupštini Evropske mikrotalasne asocijacije.
Dr Vasa Radonić diplomirao je na Fakultetu tehničkih nauka 2004. godine gde je i magistrirao i doktorirao 2007, odnosno 2010. godine. Dr Radonić zaposlen je kao naučni saradnik na Fakultetu tehničkih nauka gde učestvuje u izvođenju nastave na grupi predmeta iz oblasti mikrotalasne tehnike. Oblasti istraživanja kojima se bavi su mikrotalasni filtri i antene kao i oblast metamaterijala. Autor je i koautor više od 30 naučnih radova koji su objavljeni u međunarodnim i nacionalnim časopisima i konferencijama.
Dr Nikolina Janković stekla je zvanje diplomiranog inženjera-master odnosno doktora nauka na Fakultetu tehničkih nauka 2008. odnosno 2013. godine. Dr Janković je zaposlena na Fakultetu tehničkih nauka gde učestvuje u izvođenju nastave na grupi predmeta iz oblasti mikrotalasne tehnike. Oblast njenog istraživačkog rada su mikrotalasna pasivna kola i metamaterijali. Autor je više od 20 naučnih radova koji su objavljeni u zemlji i inostranstvu.

• Nije moguće prikazati sliku.