85 Dragoljub Novaković, Čedomir Pešterac "Denzitometrija i kolorimetrija – priručnik za vežbe"

13.01.2013. - 14:15
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Denzitometrija i kolorimetrija – priručnik za vežbe”

Autori: Dragoljub Novaković, Čedomir Pešterac

Recenzenti: dr Slobodan Jovanović, red. prof. u penziji, Tehnološki fakultet, Beograd
dr Ilija Ćosić, red. prof., Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SCAN Studio, Laze Lazarevića 9, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
771.534.53(075.8)(076)
535.65(075.8)(076)

NOVAKOVIĆ, Dragoljub

Denzitometrija i kolorimetrija :  priručnik za vežbe / Dragoljub Novaković,
Čedomir Pešterac. – Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Novi Sad : SCAN Studio).
- 76 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 85)
Tiraž 300.
ISBN 86-85211-00-X

a) Denzitometrija i kolorimetrija - Vežbe

(iz sadržaja)
„Materija je obrađena kroz 12 celina – vežbi koje su struktuirane tako da razjašnjavaju: Cilj vežbe koji ukratko definiše problem, način rešavanja, potrebne uslove, materijale i merne uređaje. Teorijske osnove na minimalnom nivou uvode u problem, daju osnovne postavke, definicije i odnose relevantnih mernih veličina i uticajnih parametara. Merenje daje osnovne procedure mernog postupka sa prikazivanjem mernog uređaja i najznačajnijih veličina merenja. Rezultati merenja pripremljeni su za unos i oblikovanje na način koji posebno ističe sistematizaciju merenih veličina, suštinske elemente, pojmove i odnose merenja. Za obradu rezultata merenja su pripremljene forme i način predstavljanja rezultata koji ističe zavisnost i odnose mernih veličina. Analiza i diskusija rezultata je predviđena za samostalno ocenjivanje i komentar dobijenih rezultata, njihov karakter i konačni uticaj na grafički proces i proizvod. Na kraju svakog vežbanja su data osnovna pitanja na koje po izvedenom merenju vežbi treba znati odgovor.“
(iz recenzija)
...Dezitometrija i kolorimetrija – priručnik za vežbe, predstavlja koliko je meni poznato, prvi savremeni pisani materijal iz ove oblasti. Smatram da je korektno napisan i da će olakšati kako studentima tako i stručnjacima iz proizvodnje da bolje i brže ovladaju ocenom kvaliteta i vođenjem reprodukcije linijskih i tonskih crno-belih i kolor originala.
...Denzitometrija i kolorimetrija – priručnik za vežbe, prvi je vredan i vidan doprinos literaturi iz oblasti denzitometrije i kolorimetrije kod nas. On će značajno uticati na kvalitet sticanja znanja i unapređenja procesa obrazovanja inženjera Odseka grafičkog inženjerstva i dizajna na Fakultetu tehničkih nauka.

(o autorima)
Dr Dragoljub Novaković, docent na Fakultetu tehničkih nauka, rođen je 1952. godine. Visoko obrazovanje od osnovnih studija do doktora tehničkih nauka je završio na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Prvi je doktor tehničkih nauka u oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna. Objavio je preko 100 naučnih i naučnostručnih radova u časopisima, na skupovima u zemlji i inostranstvu, kao i veći broj projekata, studija i tema. Naučna oblast na čijem razvoju radi je područje grafičkog inženjerstva i dizajna.
Čedomir Pešterac, saradnik na Fakultetu tehničkih nauka, rođen je 1951. godine. Završio je Tehnološko – metalurški fakultet u Beogradu. Od diplomiranja radi u grafičkoj industriji. Objavio je veći broj naučnih i naučnostručnih radova u časopisima i simpozijuma i publikacija.