82 Momčilo Novković, Biljana Rodić, Ilija Kovačević "Zbirka rešenih zadataka iz verovatnoće i statistike"

13.01.2013. - 14:10
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Zbirka rešenih zadataka iz verovatnoće i statistike”

Autori: Momčilo Novković, Biljana Rodić, Ilija Kovačević

Recenzenti: dr Jovan Mališić, red. prof., Matematički fakultet, Beograd
dr Mila Stojaković, red. prof., Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad

Izdavač
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: Offset Print, Matice srpske 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
519.2(075.8)(076)

NOVKOVIĆ, Momčilo

Zbirka rešenih zadataka iz verovatnoće i statistike / Momčilo Novković, Biljana Rodić,
Ilija Kovačević. – Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Novi Sad : Offset Print).
- 168 str. : graf. prikazi, matemat. formule ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - Udžbenici” ; 82)
Tiraž 300.

a) Teorija verovatnoće - Zadaci

(iz sadržaja)

     Knjiga se sastoji iz dva dela.
     U prvom delu su sistematski i detaljno urađeni zadaci sa potrebnom teorijskom osnovom koji se rade u vežbama iz predmeta Matematičke metode IV građevinske struke FTN-a (uvodni pojmovi; elementi teorije verovatnoće; Bajesova formula i formula totalne verovatnoće; jednodimenzionalne i višedimenzionalne slučajne promenljive i njihove transformacije; matematičko očekivanje i disperzija; zakoni velikih brojeva i centralne granične teoreme; osnovni pojmovi matematičke statistike; tačkaste i intervalne ocene nepoznatih parametara; parametarski i neparametarski testovi značajnosti).
     U drugom delu knjige sistematski i detaljno su urađeni zadaci sa pismenih ispita (od aprilskog roka 1997).

(iz recenzije)
     Čitajući tekst predloženog rukopisa vidi se da je veoma dobra strana u njemu što se na početku daju formule neophodne za razumevanje i izradu zadataka i što su zadaci detaljno urađeni (u svim delovima teksta). Veoma dobro je i to što se posebna pažnja poklanja pitanjima koja se odnose na one raspodele koje su često u primenama. Specijalno, detaljno su obrađena mnoga pitanja vezana za Gausovu raspodelu verovatnoća.
     Tekst rukopisa napisan je jasnim jezikom i prilagođenim stilom, a sve to urađeno je i matematički precizno i razumljivo. Zadaci su znalački odabrani, tako da se kroz njih zaista može savladati nastavna materija.
     Analiza predloženog rukopisa pokazuje da sadržaj kakav nalazimo u ovom rukopisu je neophodno štivo za studente tehničkih fakulteta, a posebno za studente Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Sem toga, i studenti drugih fakulteta moći će da u njemu nađu dosta korisnih sadržaja.
     Iz navedenih razloga sa zadovoljstvom predlažemo da se rukopis ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA IZ VEROVATNOĆE I STATISTIKE prihvati kao udžbenik za nastavni sadržaj predmeta Matematičke metode IV.

(o autorima)
     Momčilo Novković je bio asistent matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirao je na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Pozitivan izveštaj komisije za ocenu doktorske disertacije prihvatilo je Nastavno-naučno veće Matematičkog fakulteta u Beogradu  5.10.2001. godine na svojoj 215. sednici, čime je Momčilo Novković neformalno postao doktor matematičkih nauka. Držao je i vežbe iz predmeta Matematička analiza I, Matematičke metode IV, Matematika tri i Statističke metode u preduzeću. Područje njegovog naučnog rada bila je i oblast: Verovatnoća i statistika – slučajni procesi. Opširnija biografija data je unutar knjige, pre predgovora.

     Biljana Rodić je asistent matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirala je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu. Drži vežbe iz predmeta Matematička analiza I i Matematičke metode IV. Područje njenog naučnog rada je Diskretna matematika – višeznačne logike.

     Ilija Kovačević je redovni profesor matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Doktorirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu. Predaje Matematičku analizu I i Matematičke metode IV. Područje njegovog naučnog rada je Topologija – kompaktnost.