78 Miloš Živanov "Eletronika, pojačavačka kola, teorija i zadaci"

13.01.2013. - 14:07
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Elektronika – pojačavačka kola – teorija i zadaci”

Autor: Miloš B. Živanov

Recenzenti: dr Laslo Nađ, vanr. prof., Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad
dr Marija Hribšek, red. prof., Elektrotehnički fakultet, Beograd

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.375(075.8)

ŽIVANOV, Miloš B.

Elektronika : pojačavačka kola : teorija i zadaci / Miloš B. Živanov. – Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Petrovaradin : SIMBOL). - 395 str. :
graf. prikazi, tabele ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 78)
Tiraž 300.
ISBN 86-85211-02-6

a) Pojačavači

     (iz sadržaja)
Termin operacioni pojačavač (OP) je uvden za posebnu vrstu pojačavača sa dobrim ulaznim karakteristikama i velikim pojačanjem, koji se koristi u elektronskim kolima za izvođenje analognih računskih operacija: sabiranja, oduzimanja, množenja, deljenja, integraljenja i diferenciranja (3). Prve relacije operacionih pojačavača na bazi elektronskih cevi su bile velikih dimenzija, sa znatnom ppotrošnjom energije i malom pouzdanošću u radu. Danas se ova kola prave u integrisanoj tehnologiji. Prvi pojačavači u tehnologiji IK, početkom 1960-ih imali su znatno bolje karakteristike od OP na bazi elektronskih cevi i diskretnih tranzistorskih komponenti.

  (iz recenzija)
U knjizi je dat presek celokupne materije vezane za linearna pojačavačka kola sa nizom primera. Ona prikazuje ovu problematiku u svetlu najnovijih istraživanja koja se sprovode kod nas i u svetu. Mnoge složene pojave koje se javljaju u linearnim pojačavačkim kolima iznete su na pojednostavljeni način, što će doprineti boljem razumevanju. Složenije analize rada linearnih pojačavačkih kola prikazane su u dodacima pojedinih poglavlja. Knjiga sadrži brojne primere koji doprinose boljem sagledavanju i razumevanju ove složene problematike. Osim toga knjiga sadrži veoma veliki broj vežbi koje treba da doprinesu boljem sagledavanju gradiva. Posebna pažnja je posvećena analizi elektronskih kola pomoću računara, odnosno analizi programskim paketom SPICE. Na kraju svakog poglavlja dati su problemi manje složenosti, koji treba da omoguće bolje savladavanje pređene oblasti. Rešenja izabranih problema su data na kraju knjige. Dodaci na kraju knjige treba da dopunjavaju odgovarajuće oblasti i proširuju primenu knjige u praksi.

 (oautoru)
Miloš Živanov je rođen 1948. godine u Novom Sadu. Osnovnu školu završio u Ravnom Selu, a gimnaziju u Vrbasu. Diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu, odsek za tehničku fiziku, u Beogradu 1973. godine. Magistarsku tezu je odbranio 1978. god. a doktorsku 1992, na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Radio je u Školskom centru u Vrbasu, a zatim se zaposlio na Fakultetu tehničkih nauka, kao asistent. Od 1978. Do 1994. godine je radio u Naftagasu, u Kartonažnim merenjima i Razvoju. Od 1994. godine ponovo radi na FTN. Danas je vanredni profesor na predmetima iz elektronike i optoelektronike. Objavio je više od 85 naučnih radova, od toga preko 30 u međunarodnim časopisima i na međunarodnim konferencijama. Bio je rukovodilac projekta „ Razvoj upravljačke elektronike za laka električna vozila „ i učesnik više projektaMinistarstva za nauku. Objavio je tri knjige i pet skripti za potrebe studenata. Član je udruženja IEEE, Senior Member, ETRANA, član predsedništva, DIT Naftagasa i Društva za energetsku elektroniku. Bio je sekretar Saveza inženjera i tehničara Vojvodine. Oblasti interesovanja su mu fizika i modelovanje poluprovodničkih komponenti snage, upravljačka elektronika, optoelektronika, električna vozila, izvori napajanja i geofizička kartonažna merenja.