74 Miroslav Hajduković "Operativni sistremi: problemi i struktura"

13.01.2013. - 13:58
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Operativni sistemi (problemi i struktura)”

: Miroslav Hajduković

Recenzenti: dr Dušan Starčević, red. prof., Fakultet organizacijskih nauka, Beograd
dr Miroslav Popović, red. prof., Fakulteta tehničkih nauka, Novi Sad

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SANS, Despota Stefana 5a, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
004.451(075.8)

HAJDUKOVIĆ, Miroslav

Operativni sistemi : (problemi i struktura) / Miroslav Hajduković. – Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2004 (Novi Sad : SANS). - 257 str. : ilustr. ; 24 cm. –
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 74)
Tiraž 100. – Bibliografija.
ISBN 86-80249-89-0

a) Operativni sistemi

(iz sadržaja)
U knjizi „OPERATIVNI SISTEMI (problemi i struktura)“ se izlažu struktura operativnih sistema, principi njihovog funkcionisanja, problemi vezani za pravljenje operativnih sistema, kao i načini rešavanja ovih problema. Sadržaj knjige je struktuiran u 8 glava sa sledećim naslovima:
1. Uvod
2. Konkurentno programiranje
3. Primeri konkurentnih programa
4. Izvedba konkurentne biblioteke COLIBRY
5. Slojevi operativnog sistema
6. Mrtva petlja
7. Komunikacija sa operativnim sistemom
8. Klasifikacija operativnih sistema
U uvodu je objašnjena uloga operativnog sistema, razmotreni su pojmovi datoteke i procesa, uveden je pojam konkurentnog programa i izložena je struktura operativnog sistema kao izvornog primera konkurentnog programa. Druga glava uvodi problem konkurentnog programiranja, objašnjava principe i sredstva za rešavanje ovog problema, opisuje konkurentnu biblioteku COLIBRY koja omogućuje konkurentno programiranje programskim jezikom C++ i diskutuje korišćenje ove biblioteke. U trećoj glavi su izloženi tipični problemi konkurentnog programiranja i navedena su njihova rešenja koja su zasnovana na korišćenju konkurentne biblioteke COLIBRY. Četvrta glava do detalja izlaže izvedbu ove biblioteke, dajući tako uvid u implementaciju jezgra operativnog sistema. U petoj glavi se razrađuju problemi koje rešavaju pojedini slojevi operativnog sistema. Šesta glava ukratko tretira problem mrtve petlje. U sedmoj glavi se razmatraju znakovna i grafička komunikacija sa operativnim sistemom. Osma glava je posvećena klasifikaciji operativnih sistema, a većim delom se bavi osobinama distribuiranih operativnih sistema.

(iz recenzije)

Knjiga „OPERATIVNI SISTEMI (problemi i struktura)“ nudi celovit pogled na materiju iz domena operativnih sistema, u opsegu koji se tipično izlaže na akademskim kursevima iz pomenute oblasti. Materija je izložena na sistematizovan način, koristeći lako razumljiv stil i logički redosled izlaganja.

(o autoru)

Miroslav Hajduković je rođen 1954. godine u Temerinu. Diplomirao je 1977. godine na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Odsek za informatiku, gde je magistrirao 1980. godine i doktorirao 1984. godine. Školsku 1985/1986. godinu proveo je na posledoktorskom studiju u Laboratoriji za računare Univerziteta u Kembridžu, Velika Britanija. U periodu od 1988. do 1992. godine bio je docent na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a u periodu od 1993. do 1998. godine bio je vanredni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Od 1998. godine je redovni profesor na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.