66 Janko Hodolič...i dr., "Mašinstvo u inženjerstvu zaštite životne sredine"

31.12.2012. - 11:24
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Mašinstvo u inženjerstvu zaštite životne sredine”

Autori: Janko Hodolič, Miroslav Badida, Milan Majernik, Dušan Šebo

Recenzenti: dr Mirjana Vojinović-Miloradov, red. prof. FTN-a u Novom Sadu
            dr Dragana Cvetković, red. prof. Fakulteta zaštite na radu u Nišu
           dr Đorđe Bašić, red. prof. FTN-a u Novom Sadu
           dr Juraj Muranski, red. prof. SJF-TU Košice

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: OFSET Print, Matice srpske 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
504.05/.06:621(075.8)

Tiraž 300. - Bibliografija

     Mašinstvo u inženjerstvu zaštite životne sredine / Janko Hodolič... [et. al.].-
Novi Sad : Univerzitet : Fakultet tehničkih nauka, 2003 (Novi sad : OFSET Print).
– 273 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 66)

ISBN 86-80249-75-0

a) Životna sredina – Zaštita – Mašinski sistemi

iz recenzije
         Publikacija predstavlja značajan udžbenički materijal koji je od posebnog značaja za primenu i korišćenje u naučnoj i stručnoj javnosti. Ovako koncipiran materijal će biti od velike koristi studentima, specijalistima i stručnjacima različitih profila za proširenje i sticanje novih saznanja i rešavanje istraživačkih i stručnih zadataka i problema u oblasti zaštite životne sredine. Stručno naučni i edukativni sadržaj publikacije je u potpunosti harmonizovan sa više od 90% nastavnog programa predmeta Mašinstvo u inženjerstvu zaštite životne sredine za studente II godine odseka Inženjerstvo zaštite životne sredine i predmeta Ekološke tehnologije i sistemi za studente pete godine odseka proizvodno mašinstvo Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
o autorima
         Prof. dr Janko Hodolič (1950) završio je Mašinski fakultet, 1974. godine diplomiranjem na smeru za proizvodno mašinstvo. Poslediplomske studije završio je 1979. godine, a doktorsku disertaciju odbranio 1988. godine na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Nakon toga je izabran za docenta. Za vanrednog profesora izabran je 1994. godine za užu naučnu oblast: Mašine alatke, fleksibilni tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja. Za redovnog profesora izabran je 1997. godine za užu naučnu oblast Metrologija, kvalitet i pribori. Njegova naučno istraživačka aktivnost pretežno je orijentisana na primenu računara u raznim inženjerskim aktivnostima (FTS, CAD/CAP/CAM, CIM) i inženjerstvo zaštite životne sredine. Član je domaćih i stranih stručno-naučnih asocijacija, kao i uređivačkih odbora domaćih i stranih časopisa.
         „Prof. Miroslav Badida, Phd (1957) studirao je TU u Košicama, Mašinski fakultet. Kandidatsku disertaciju je odbranio 1986 godine, a 1999.  je bio izabran za profesora za oblast Tehnika zaštite životne sredine. Bavi se analizom uticaja na životnu sredinu u području Mašinstva i merenjem fizičkih faktora, buke i vibracija. Ekspert je Tehničkog odbora akademske komisije SR i drugih domaćih i međunarodnih stručnih komisija i asocijacija iz oblasti zaštite životne sredine.
         Prof. Milan Majernik, Phd (1952) završio je Mašinski fakultet TU Košice. Kandidatsku disertaciju je odbranio 1985. godine iz oblasti proizvodnog mašinstva. Danas radi kao profesor iz oblasti Environmentalistika. Orijentiše se na problematiku ekologizacije proizvoda i procesa i na environmentalni menadžment. Autor je novih stručnih publikacija i monografija.
         Doc. Dušan Šebo, Phd (1944) diplomirao je na Visokoj tehničkoj školi u Košicama u području Proizvodnog mašinstva, gde je i odbranio kandidatsku disertaciju. Kao docent radio je na području upravljanja proizvodnjom, zaštite životne sredine, a danas na području industrijskog inženjerstva i menadžmenta. Međunarodno priznate rezultate i patente u oblasti zaštite životne sredine ostvario je u rešenjima sistema za pročišćavanje industrijskih otpadnih voda kao i drugih sistema ekotehnike.