65 Vladimir Škiljaica, Todor Bačkalić "Tehnologija vodnog saobraćaja" - Deo I. Plovna prevozna sredstva

31.12.2012. - 11:23
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Tehnologija vodnog saobraćaja. I deo. Plovna prevozna sredstva”

Autori: Vladimir Škiljaica, Todor Bačkalić

Recenzenti
: dr Vladeta Čolić, red. prof. Saobraćajnog fakulteta u Beogradu
            dr Đorđe Kopić, red. prof. FTN-a u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa
: Scan Studio, Laze Lazarevića 9, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
629.12(075.8)

ŠKILJAICA, Vladimir

     Tehnologija vodnog saobraćaja. I deo. Plovna prevozna sredstva / Vladimir Škiljaica, Todor
Bačkalić.- Novi Sad : Univerzitet : Fakultet tehničkih nauka, 2003 (Novi sad : Scan Studio).
– 115 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 65)
Tiraž 250. Bibliografija
ISBN 86-80249-73-4

a) Brodovi

(iz sadržaja)

Udžbenik se sastoji iz tri poglavlja, a sadrži 115 strana, 58 slika, 7 dijagrama, sadržaj i spisak korišćene literature. Svako poglavlje predstavlja posebnu tematsku oblast u okviru koje su obrađena: plovna prevozna sredstva (podela plavnih sredstava, osnovni  pojmovi i osobenosti pojedinih vrsta plovnih prevoznih sredstava); osnovne osobenosti eksploatacije plovnih prevoznih sredstava (značaj i podela eksploatacionih pokazatelja; način određivanja eksploatacionih pokazatelja; proizvodnost plovila i određivanje potrebnog broja plovila); opšti pojmovi o troškovima u vodnom transportu (uticaj eksploatacionih pokazatelja rada brodova na ukupne troškove transporta).
(iz recenzije)
Predmetni rukopis zasnovan je na savremenim saznanjima iz oblasti gradnje brodova, organizacije i tehnologije njihovog rada. Izložena poglavlja predstavljena su jasno, sistematski su povezana i nedvosmislena, a grafički odlično podržana, tako da studentima omogućavaju postupno usvajanje neophodnih znanja. Ovaj udžbenik ima velikog značaja i za studente drugih fakulteta, kao i za stručnjake odgovarajućeg profila koji se bave organizacijom rada brodova u brodarskim preduzećima. (prof. dr Vladeta Čolić, dipl. inž. saobraćaja).
Ovom knjigom pružen je značajan doprinos, koji je zasnovan na domaćim i inostranim saznanjima i iskustvima. Posebno treba istaći analizu eksploatacionih pokazatelja i troškova rada brodova, koja je rezultat višegodišnjeg naučnoistraživačkog rada i rada u privredi. (Prof. dr Đorđe Kopić, dipl. inž. saobraćaja)

(o autorima)
Dr Vladimir S. Škiljaica rođen je 8. aprila 1947. godine u Titelu. Diplomirao je na Odseku za vodni saobraćaj Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Poslediplomske studije završio je na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Doktorsku disertaciju odbranio je na Saobraćajnom odseku Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Bio je zaposlen u Jugoslovenskom rečnom brodarstvu (JRB) u Beogradu i u preduzeću „Heroj Pinki“ OOUR „Hidrotransport“ u Novom Sadu.
Na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu je od 1985. godine, a od 2002. godine je u zvanju vanrednog profesora. Na Odseku za vodni saobraćaj Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu je od 1993., a od 2002. godine u zvanju vanrednog profesora za rad na određeno vreme sa nepunim radnim vremenom.
Sarađivao je u preko 40 naučnoistraživačkih radova i projekata iz oblasti rečnog saobraćaja. Autor i koautor je osam univerzitetskih udžbenika, dveju univerzitetskih skripata, šest udžbenika za srednju školu i tri monografije. Na naučnim i stručnim skupovima i časopisima objavio je preko 50 radova.
Dr Todor M. Bačkalić rođen je 1967. godine. Od 1992. godine je u stalnom radnom odnosu na Saobraćajnom odseku Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.