58 Dragutin Zelenović "Projektovanje proizvodnih sistema"

31.12.2012. - 11:10
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Projektovanje proizvodnih sistema”

Autori: Dragutin M. Zelenović

Recenzenti: dr Vladimir Šolaja, red. prof Mašinskog fakulteta u Beogradu
           dr Sava Sekulić, red. prof Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Izdavač
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa
: SIMBOL, Koste Nađa 11, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
005.22(075.8)
658.5.012.2(075.8)

ZELENOVIĆ, Dragutin
     Projektovanje proizvodnih sistema = The design of production systems :
tokovi materijala / Dragutin M. Zelenović. – Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka,
2003(Novi Sad : SIMBOL). – 448 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - Udžbenici ” ; br. 58)
Tiraž 500. – Bibliografija.
ISBN 86-80249-70-X

a) Proizvodni sistemi – Projektovanje

(iz sadržaja)

      Sadržaj knjige PROJEKTOVANJE PROIZVODNIH SISTEMA autora Dragutina M. Zelenovića obuhvata područje od posebnog značaja za razvoj industrijskih procesa i obrazovanje inženjera specijalista za efektivno dejstvo sistema u vremenu i datim uslovima okoline. Struktura područja je u knjizi data u redosledu koji prirodno počinje od osnovne potrebe do završnog dela celine koji obezbeđuje kvalitetnu, produbljeno postavljenu, podlogu za ostvarenje efektivnosti u procesu rada i sadrži poglavlja: (1) Osnovni elementi proizvodnih sistema – proces reprodukcije, proizvod i program proizvodnje, proces rada i kapacitet sistema, (2) Oblikovanje tokova materijala – osnove oblikovanja tokova, opšti model tokova materijala, uravnoteženje procesa rada proizvodnih sistema, (3) Projektovanje struktura proizvodnih sistema – osnovne podloge za projektovanje struktura, određivanje veličina, oblikovanje prostornih struktura, osnovne karakteristike razvijenih proizvodnih struktura, (4) Lokacija proizvodnih sistema – uticaji na izbor lokacija, postupak izbora lokacije, (5) Zaključna razmatranja i (6) pregled pojmova.

(iz recenzije prof. dr V. Šolaje)

     „Knjiga prof. dr Dragutina Zelenovića, PROJEKTOVANJE PROIZVODNIH SISTEMA predstavlja prvi sistematizovan i pažljivo, kritički, oblikovan materijal za inženjere projektante proizvodnih sistema razvijan na prilazu efektivnog prilagođavanja dejstvu promena na relaciji preduzeće – okolina i dejstvu poremećaja u procesima rada. Izučeni i praksom potvrđeni prilazi objašnjeni u predmetnom tekstu će, verujem, biti za inženjere, projektante u preduzećima i studente odgovarajućih fakulteta trajna osnova u radu i produbljavanju postupaka rada.“

(iz recenzije prof. dr Save Sekulića)

     „Knjiga prof. dr Dragutina Zelenovića, PROJEKTOVANJE PROIZVODNIH SISTEMA doživljava svoje peto izdanje što rečito govori o njenom kvalitetu. Knjiga sadrži u osnovi prilaz vezan za probleme izučavanja mnoštva uticaja i činilaca vezanih za izbor „najbolje“ varijante proizvodnog sistema što se ostvaruje u fazama i na osnovu produbljenog izučavanja delova – posebnih projekata rukovanja materijalom, osnova za organizaciju i razvoj informaciono – upravljačkog sistema, projektovanje struktura sistemske podrške – logistike, izbor lokacije, ocene varijanti projekta kao i poštovanja zakona celine, toka predmeta rada u sistemu, ritma toka, uslovljenosti elemenata i mnogo malih koraka.
Pored kvaliteta vezanih za rad inženjera u preduzećima, sadržina knjige odgovara u potpunosti nastavnom programu predmeta na fakultetu i iscrpno se bavi svim elementima neophodnim za optimalno projektovanje proizvodnih sistema. Posebno treba istaći određena poglavlja koja na originalan način, i/ili po prvi put, tretiraju najvažnija pitanja vezana za filozofiju i elemente projektovanja proizvodnih sistema – koeficijent serijnosti, načine kretanja materijala, grupni prilaz.“

(reč o autoru)

     Dragutin M. Zelenović je dugogodišnji profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, šef Katedre za industrijske sisteme, prodekan i dekan, osnivač škole industrijskog inženjerstva i menadžmenta na fakultetu, nastavnik na predmetima Projektovanje proizvodnih sistema, Upravljanje proizvodnim sistemima, Upravljanje preduzećem i Pouzdanost sistema u mašinstvu, prorektor i rektor Univerziteta u Novom Sadu, profesor Univerziteta Ujedinjenih nacija za mir i razvoj, dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, graditelj prostornih struktura Univerziteta u Novom Sadu, član Moskovske akademije prirodnih i humanitarnih nauka Kneževa Ščerbatovih, Međunarodne akademije visokih škola u Moskvi i redovni ćlan JINE – Jugoslovenske inženjerske akademije u Beogradu.