54 Dragoje Milikić "Tehnologija obrade rezanjem – opšta i primenjena teorija"


31.12.2012. - 11:06 
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Tehnologija obrade rezanjem – opšta i primenjena teorija”

Autor: Dragoje Milikić

Recenzenti: dr Sava Sekulić, red. prof. FTN u Novom Sadu
             dr Dušan Vukelja, red. prof. Mašinskog fakulteta u Kragujevcu
             dr Pavle Kovač, red. prof. FTN u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: S PRINT, Narodnog Fronta 73, Novi sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković



CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.912.025(075.8)

MILIKIĆ, Dragoje

     Tehnologija obrade rezanjem : opšta i primenjena teorija / Dragoje Milikić. -
Novi Sad : Univerzitet : Fakultet tehničkih nauka, 2003 (Novi Sad : S PRINT). –
XXIV, 309 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 54)
Tiraž 300.
ISBN 86-80249-60-2

a) Rezni alati



Iz recenzija
Knjiga daje presek celokupne materije vezane za procese obrade rezanjem, od teoretskih osnova do određenih praktičnih rešenja. Ona daje prikaz proučavane problematike u svetlu najnovijih istraživanja koja se sprovode kod nas i u svetu. Knjiga sadrži brojne ilustracije koje same po sebi doprinose boljem sagledavanju i razumevanju ove složene problematike.
Ceneći napore autora i ogroman trud koji je uložen u pripremi ovog dragocenog rukopisa, slobodan sam da svesrdno preporučim njihovo štampanje kao univerzitetskog udžbenika, s obzirom da će njegovim izlaskom biti znatno olakšano savladavanje nastavnog gradiva iz predmetnog područja. (Dr Sava Sekulić, red. prof. u penziji FTN-a u Novom Sadu)
Već dugo vremena se oseća veliki nedostatak stručne literature iz područja tehnologije obrade rezanjem i to kako na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, tako i na drugim mašinskim fakultetima u SR Jugoslaviji. Zbog toga će pojava ove knjige uticati da se ta praznina značajno popuni.
Osim za potrebe studenata, ova knjiga će veoma dobro poslužiti i inženjerima iz privrede da određene probleme iz svakodnevne prakse bolje razumeju, kao i da primenom odgovarajućih postupaka pristupe projektovanju tehnologije i izboru najpodesnijih alata i mašina za obradu rezanjem. (Dr Dušan Vukelja, red. prof. u penziji Mašinskog fakulteta u Kragujevcu)
U knjizi je dat prikaz tehnologije obrade rezanjem u svetlu najnovijih naučnostručnih istraživanja koja se sprovode kod nas i u svetu. Predmetna materija je izneta jasnim i dopadljivim stilom koji kod čitalaca podstiče smisao na razmišljanje i logično zaključivanje.
Ova knjiga ima sve preduslove da postane značajan izvor znanja za široki krug korisnika iz područja tehnologije obrade rezanjem i to kako na fakultetima, tako i u neposrednoj proizvodnji, zbog čega svesrdno preporučujem njeno štampanje kao univerzitetskog udžbenika za potrebe studenata i inženjera iz industrije. (Dr Pavel Kovač, red. prof FTN-a u Novom Sadu)
O autoru
Dr Dragoje Milikić, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu rođen je 1942. godine. Sve faze visokoškolskog obrazovanja, od osnovnih studija do doktora tehničkih nauka, obavio je na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Njegovo celokupno radno angažovanje vezano je, takođe, za ovaj fakultet, gde je počeo kao asistent, a danas je redovni profesor za područje tehnologija obrade skidanjem materijala. Kao mlad naučnik usavršavao se u SR Nemačkoj, gde je stekao iskustvo koje permanentno nadograđuje i primenjuje u svom nastavnom i naučnoistraživačkom radu. Objavio je preko 150 naučnih i naučnostručnih radova u časopisima i na skupovima u zemlji i inostranstvu. Naučna oblast čijem razvoju i unapređnju je autor dao značajan doprinos su toplotne pojave pri obradi rezanjem. Osim toga zapaženo je i njegovo dosadašnje angažovanje u području nekonvencionalnih postupaka obrade skidanjem materijala, čijem razvoju, a naročito praktičnoj primeni u domaćoj metaloprerađivačkoj industriji je dao veliki doprinos.