49 Mića Marić "Nauka o toploti: termodinamika, prenos toplote, sagorevanje"

31.12.2012. - 11:01
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Nauka o toploti – termodinamika, prenos toplote, sagorevanje”

Autor: Mića Marić

Recenzenti: dr Dimitrije Voronjec, red. prof u penziji Mašinskog fakulteta u Beogradu
             dr Gordan Dragutinović, vanr. prof Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
             dr Dušan Gvozdenac, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
536(075.8)

MARIĆ, Mića
     Nauka o toploti : termodinamika, prenos toplote, sagorevanje / Mića Marić. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2002(Petrovaradin : SIMBOL). – 259 str. :
graf. prikazi ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici ” ; br. 49)
Tiraž 200.
ISBN 86-80249-54-8

a) Toplota

(iz sadržaja)
Udžbenik se sastoji iz sledećih poglavlja:
1. Opšti osnovi termodinamike
2. Primenjena termodinamika
3. Isticanje gasova velikom brzinom
4. Tehnička primena termodinamike
5. Prenos toplote
6. Sagorevanje
(iz recenzija)
Zaključci recenzenata su:
Imajući u vidu sve izložene konstatacije i ubeđenja da će autor sve korisne primedbe i sugestije prihvatiti kako bi ceo tekst bio kvalitetniji, veliko mi je zadovoljstvo da knjigu „Nauka o toploti“ autora prof. dr Miće Marića predložim Nastavno-naučnom veću Fakulteta tehničkih nauka u N. Sadu za objavljivanje.
Osnovna literatura koja se preporučuje studentima termodinamike na Fakulteta tehničkih nauka je i, između ostalog, neko od ranijih izdanja i starijih verzija udžbenika koji je predmet ove recenzije. Korišćenje ovog udžbenika je tradicionalno, i provereno je kroz višegodišnje autorovo iskustvo kao nastavnika na predmetu Termodinamika. Već više od 10 godina ne postoji u prodaji autentični i prepoznatljiv udžbenik za termodinamiku na Fakultetu tehničkih nauka. Imajući u vidu ovu činjenicu i gore iznet stav recenzenata, predlaže se Nastavno-naučnom veću da odobri izdavanje udžbenika NAUKA O TOPLOTI ( TERMODINAMIKA, PRENOS TOPLOTE, SAGOREVANJE), autora prof. dr Miće Marića.
Ovaj recenzent sa velikim zadovoljstvom predlaže da se ova knjiga koristi kao stalni kao stalni udžbenik na Fakultetu tehničkih nauka. Osim studenata Fakulteta, smatram da će ova knjiga pomoći mnogim studentima drugih tehničkih fakulteta i inženjerima tehničke struke u svakodnevnom stručnom radu.
(biografija)
Prof. dr Mića Marić dipl. inženjer mašinstva, redovni je profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu od 1983., u kom zvanju je penzionisan 2001. godine. Držao je sve vidove nastave na predmetima Nauka o toploti (kasnije Termodinamika), Prenos toplote, Tehnika sušenja i termoenergetski sistemi. Prvi udžbenik „Zadaci iz termodinamika. Vlažan vazduh“ napisao je još kao asistent, a izdala ga je „Naučna knjiga“ 1967. godine. Osnovni sadržaj ove knjige napisao je takođe u zvanju asistenta za potrebe nastave na Tehnološkom fakultetu, koji ga je 1968. godine izdao kao skripta.