48 Slobodan Milidrag, Zoran Popović, Slavko Muždeka "Drumska motorna vozila"

31.12.2012. - 11:00
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Drumska motorna vozila”

Autori: Slobodan Milidrag, Zoran Popović, Slavko Muždeka

Recenzenti: dr Božidar Nikolić, red. prof Mašinskog fakulteta u Podgorici, akademik
             dr Ferenc Časnji, red. prof Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
             dr Jovo Mrđa, red. prof. Mašinskog fakulteta u Banja Luci

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: LIST, Jevrejska 33, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad

MILIDRAG, Slobodan
     Drumska motorna vozila / Slobodan Milidrag, Zoran Popović, Slavko Muždeka. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2002(Petrovaradin : List). – 415 str. : ilustr. ;
24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici ” ; br. 48)
Tiraž 200. - Bibliografija
ISBN 86-80249-48-3

a) Motorna vozila – Dinamika

(iz sadržaja)

     Knjiga Drumska motorna vozila obrađuje širok spektar delatnosti u ovoj oblasti. Knjiga je namenjena studentima sabraćajne i mašinske struke, specijalnosti motori i motorna vozila, a korisno može poslužiti i ostalim inženjerima koji se bave eksploatacijom i projektovanjem motornih vozila. U kontekstu napred rečenog, materija se može grupisati u tri tematske oblasti: teorija kretanja motornih vozila šireg spektra izvedbi sa njihovim osnovnim performansama, dinamika sistema motornih vozila i dinamika sudara. Knjiga obrađuje i deo tematike koji se prvi put interpretira u našoj tehničkoj literaturi i šire.

(iz recenzije)

...   Knjiga po sadržaju i formi predstavlja značajan doprinos stručnoj i udžbeničkoj literaturi u oblasti motornih vozila. Poglavlja u knjizi pružaju, pored prikaza postojećih stanja u oblasti drumskih motornih vozila, i kritičko vrednovanje naučnih i stručnih iskustava. Knjiga je napisana tako da studentima daje sistematizovan i sveobuhvatan pregled postojećih stanja u oblasti drumskih motornih vozila ...

(o autorima)

Profesor Slobodan Milidrag započinje svoju nastavno-naučnu delatnost na Mašinskom fakultetu u Sarajevu 1964. godine. U godinama rata ovu delatnost nastavlja na Mašinskom fakultetu u Podgorici (1992-1994), a zatim na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu 1994. godine, gde se i danas nalazi u stalnom radnom odnosu. Sve ovo vreme radi kao spoljni saradnik na Vojnotehničkoj akademiji u Beogradu. Za ovo vreme objavio je preko sto naučnostručnih radova od kojih deset u inostranstvu i to na kongresima FISITA, ISTVS i drugima. Bio je rukovodilac većeg broja naučnih projekata za privredu. Objavio je i realizovao dva patenta . Napisao je preko 1500 stranica udžbeničke literature. Za svoj rad dobio je i veći broj priznanja. Ukazom predsedništva SFRJ br. 63 od 22.08.1989 godine odlikovan je Ordenom reda sa zlatnim vencem, a 22.12.1985. zadoprinos u razvoju inovatorske delatnosti dobio je zahvalnicu Sarajevske armijske oblasti VP 3945, kao i druga priznanja i plakete.
Dr Zoran Popović, završio je Tehničku vojnu akademiju KoV JNA u Zagrebu 1979. godine. U nastavi je od 1988. godine od kada predaje predmet „ Motori i motorna vozila u zvanju predavača. Odbranio je magistarski rad 1988. godine na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Odbranio je disertaciju 2002.godine na Vojnoj akademiji iz oblasti transmisija motornih vozila.
Mr Slavko Muždeka od 1996. godine radi kao asistent pripravnik na Katedri za motore i motorna vozila Vojnotehničke Akademije u Beogradu. Objavio je više naučnih i stručnih radova, i kao koautor učestvovao u izradi jednog udžbenika za studente Vojnotehničke Akademije.