45 Svetozar Kostić, "Tehnike bezbednosti i kontrole saobraćaja"

31.12.2012. - 10:55
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Tehnike bezbednosti i kontrole saobraćaja”

Autor: Svetozar Kostić

Recenzenti: dr Ferenc Časnji, red. prof. FTN-a u Novom Sadu
             dr Milan Vijanić, red. prof. Saobraćajnog fakulteta u Novom Sadu

Izdavač
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik
:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa
: S-PRINT, Bul. Vojvode Stepe 133, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
656.1(075.8)
629.11(075.8)

KOSTIĆ, Svetozar

     Tehnike bezbednosti i kontrole saobraćaja / Svetozar Kostić. - Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2002 (Novi Sad : S print). – 437 str. : ilustr. ; 24 cm. –
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 45)
Tiraž 300
ISBN 86-80249-50-5

a) Saobraćaj – Bezbednost - Kontrola

iz sadržaja
Knjiga sadrži 10 poglavlja u kojim se obrađuje uviđaj i veštačenje saobraćajnih nezgoda, proces kretanja i zaustavljanja vozila, radnje i procesi u saobraćaju, relevantni parametri za analizu nezgoda, određivanje mesta sudara i brzina učesnika u nezgodi, određivanje mesta sudara i brzina učesnika u nezgodi, metode izrade izveštaja o ekspertizama saobraćajnih nezgoda, procena štete na vozilima, metode i tehnike kontrole saobraćaja, kao i tehnička sredstva za kontrolu i regulisanje saobraćaja.

Iz recenzije
Knjiga predstavlja vrlo uspešan doprinos autora da na jednom mestu sistematizuje i obradi složenu i raznovrsnu problematiku metoda i tehnika u bezbednosti i kontroli saobraćaja, koja do sada, u sličnom obliku na polju stručne i naučne literature, kod nas nije postojala. Tehnika bezbednosti i kontrole saobraćaja predstavlja značajan doprinos nauci i struci na polju tehnike bezbednosti saobraćaja, ekspertiza saobraćajnih nezgoda i definisanju tehničko-regulativnih mera za njihovo sprečavanje.
Veliki deo sadržaja predstavljaju rezultati istraživanja koje je autor vršio samostalno, ili u okviru projekata finansiranih od Ministarstva za nauku i tehnologiju Srbije.

O autoru
Prof. dr Svetozar Kostić rođen je 4. avgusta 1949. godine u Plevljima. Osnovnu i srednju školu je završio u Kruševcu, a Saobraćajni fakultet u Beogradu. Na poslediplomskim studijama Saobraćajnog fakulteta odbranio je magistarsku tezu pod naslovom: Ispitivanje opasnih mesta na putevima i pouzdanost modela za njihovo otkrivanje. Na istom fakultetu je odbranio doktorsku disertaciju pod naslovom: Istraživanje mogućnosti i efekata signalisanja prilagođene brzine na putevima van naseljenih mesta, 1989. godine.
Radio je kao samostalni istraživač na Institutu za saobraćaj i transport u Beogradu (1973-1975. god.), u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije u Beogradu (1975-1992. god.), a od 1992. godine radi na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Od 1993. godine je šef Katedre za organizaciju, regulisanje i bezbednost saobraćaja, na Saobraćajnom odseku FTN-a.
Autor je preko 130 naučnostručnih radova iz oblasti tehnike bezbednosti i kontrole saobraćaja. Pored jednog udžbenika, dve monografije, više priručnika i skripti, objavio je preko 70 naučnostručnih radova u posebnim publikacijama, časopisima i zbornicima radova. Kao autor i rukovodilac učestvovao je u izradi 40 studija i projekata iz oblasti drumskog saobraćaja.
Pored ostalog, predsednik je Društva inženjera i tehničara saobraćaja i veza Srbije, član je Republičke komisije za naučnoistraživački rad RSBS, Komisije za JUS i više stručnih organizacija i asocijacija.