44 Milan Martinov, Dragan Marković "Mašine i oruđa za obradu zemljišta" I deo

31.12.2012. - 10:54
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Mašine i oruđa za obradu zemljišta, I deo”

Autori: Milan Martinov, Dragan Marković

Recenzenti: dr Miloš Tešić, red. prof. FTN-a u Novom Sadu
           dr Vlastimir Novaković, red. prof. Mašinskog fakulteta u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
631.5:631.3(075.8)

MARTINOV, Milan

     Mašine i oruđa za obradu zemljišta. Deo 1 / Milan Martinov, Dragan Marković. -
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2002 (Petrovaradin : SIMBOL). – 162 str.,
[1] presavijen list sa tablom : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 44)
Tiraž 300.
ISBN 86-80249-51-3

a) Obrada zemljišta – Poljoprivredne mašine

(iz sadržaja)
Knjiga se sastoji od osam poglavlja. Prvo je uvod i obrađuje opšte probleme obrade zemljišta. Drugo poglavlje obrađuje istorijat obrade zemljišta, a treće antropogeno zemljište, fizička i agronomska svojstva. U četvrtom poglavlju obrađeni su alati za obradu zemljišta, a peto je posvećeno raonim plugovima. U šestom poglavlju prikazani su diskosni plugovi. Sedmo poglavlje obrađuje vezu pluga i traktora, kao radne celine, a osmo prikazuje izvedbe oruđa za obradu zemljišta. Na kraju je dat spisak korišćene literature, raspoređen po poglavljima.

(iz recenzije)
Knjiga po sadržaju i formi predstavlja značajan doprinos stručnoj i udžbeničkoj literaturi u oblasti poljoprivrednog mašinstva. U struku prenosi mnoštvo informacija i stečenih naučnih rezultata poslednjih dvadeset godina. Tekstovi u poglavljima ove knjige čine ne samo prikaz, nego i kvalitetno kritičko vrednovanje naučnih i stručnih iskustava. Knjiga je didaktički tako sačinjena da studentima, pre svega mašinstva, daje sistematizovan i sveobuhvatan pregled postojećih saznanja u oblasti mašina i oruđa za osnovnu obradu zemljišta. Pored toga, može korisno da posluži studentima poljoprivrednih fakulteta, a i inženjerima koji rade u oblasti mašina za obradu zemljišta.

(o autorima)
Profesor dr Milan Martinov je redovni profesor i šef Katedre za poljoprivredno mašinstvo u Novom Sadu. Učesnik je u brojnim nacionalnim i internacionalnim projektima iz oblasti poljoprivrednog mašinstva. Član je više redakcija nacionalnih i internacionalnih časopisa iz oblasti, aktivan je u ostvarenju međunarodne saradnje.
Profesor dr Dragan Marković je vanredni profesor na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Rukovodio je i učestvovao u realizaciji brojnih naučnoistraživačkih, razvojnih i tehnoloških projekata iz oblasti poljoprivrednog mašinstva, proizvodnje i prerade hrane.
Objavio je veliki broj naučnih i stručnih radova iz oblasti poljoprivrednog mašinstva u renomiranim međunarodnim i nacionalnim časopisima, internacionalnim konferencijama i simpozijumima.