43 Velimir Todić, Joko Stanić "Osnovi optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda"

31.12.2012. - 10:53
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Osnove optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda”

Autori: Velimir Todić, Joko Stanić

Recenzenti
: dr Dragutin Zelenović, red. prof. FTN-a u Novom Sadu, dopisni članu SANU
             dr Vučko Mečanin, red. prof. Mašinskog fakulteta u Beogradu
             dr Ratko Mitrović, red. prof. Mašinskog fakulteta u Kragujevcu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Ilija Ćosić, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: SIMBOL, Koste Nađa 11, Petrovaradin
Štampanje odobrio: Savet za izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta: prof. dr Vlatko Vuković

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621:65.015.1(075.8)

TODIĆ, Velimir

     Osnove optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda / Velimir Todić,
Joko Stanić. - Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2002 (Petrovaradin : SIMBOL). – 204 str. :
graf. prikazi ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; 43)
Tiraž 300.
ISBN 86-80249-52-1

a) Tehnološki procesi - Optimizacija

  (iz sadržaja)
  Osnovi optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda štampane su na 204 strane i sadrže osam glava koje obuhvataju: osnovne elemente i zadatke tehnoekonomske optimizacije, metode tehnoekonomske optimizacije, tehnoekonomsku optimizaciju tehnoloških procesa izrade proizvoda, varijantni sistem optimizacije tehnoloških procesa izrade proizvoda, varijantni automatizovani sistemoptimizacije tehnoloških procesa obrade, osnove optimizacije konstrukcije proizvoda i literaturu. udžbenik sadrži 100 slika i 35 tabela.
  (iz recenzije)
...rukopis udžbenika Osnovi optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda razmatra sva relevantna pitanja problematike optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda. Pri tome je uočljiv visoki smisao autora za sistematsku selekciju i izbor materijala, uz izražen kritički osvrt koji dovodi do optimalnih rešenja. Za selekciju i izbor materijala korišćeni su obimni i savrenmeni literaturni izvori sa različitih govornih područja, kao i rezultati sopstvenih istraživanja u ovoj oblasti. Tekst udžbenika je na visokom naučnom i stručnom nivou, pisan razumljivim stilom i propraćen brojnim ilustracijama.
  Rukopis udžbenika je prilagođen za potrebe predmeta: Tehnoekonomska optimizacija i sistemi tehničko-tehnološke pripreme za studente četvrte godine studija proizvodnog mašinstva i Osnovi tehnoekonomske optimizacije za studente poslediplomskih studija, oba na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, kao i za druge stručnjake mašinskih struka koji se bave ovom problematikom...
  (o autoru)
  Autori ovog udžbenika bave se dugi niz godina problematikom optimizacije i projektovanja tehnoloških procesa izrade proizvoda, kao i teorijom inženjerskog eksperimenta i  njegovom primenom u proizvodnoj praksi.
 Isto tako, razvijeni sistemi projektovanja i optimizacije obradnih i tehnoloških procesa primenjeni su, u određenom obimu, u proizvodnoj praksi na primerima unapređenja postojećih i razvoju novih tehnoloških procesa izrade proizvoda.
  Autori su iz ove oblasti objavili veliki broj naučnih i stručnih radova.