28 Rade Doroslovački "Zbirka rešenih ispitnih zadataka iz algebre"

24.12.2012. - 08:55
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Zbirka rešenih ispitnih zadataka iz algebre”

: Rade Doroslovački

Recenzenti: dr Ratko Tošić, red. prof. na FTN-u u Novom Sadu
dr Vojislav Petrović, red. prof. na PMF-u u Novom Sadu
dr Ilija Kovačević, red. prof. na FTN-u u Novom Sadu

Izdavači
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
         MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik izdanja: prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, glavni urednik za izdavaštvo

Štampa
: „S Print”, Novi Sad, Bulevar Vojvode Stepe 133

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
512.5(076.58)

DOROSLOVAČKI, Rade

     Zbirka rešenih ispitnih zadataka iz algebre / Rade Doroslovački.
– Novi Sad : Stylos : Fakultet tehničkih nauka, 1998(Novi Sad : S print).
– 190 str. : 24 cm. – (Edicija „Tehničke nauke”; 28)
Tiraž 500.

a) Algebra - Zadaci

  (iz sadržaja)
  Zbirka sadrži zadatke iz oblasti relacija, funkcija, algebarskih struktura, Bulove algebre, kompleksnih brojeva, polinoma nad proizvoljnim poljima, konačnih polja, slobodnih vektora, analitičke geometrije u prostoru, sistema linearnih jednačina nad proizvoljnim poljima, determinanti, matrica, linearnih vektorskih prostora i linearnih transformacija.

  (iz recenzije)
  Formulacije zadataka su jasne i precizne, a njihova rešenja su izložena na jednostavne, kratke i jasne načine, što studentima omogućava da samostalno i brzo uđu u problematiku rešavanja zadataka iz ove oblasti. Ova zbirka će studentima omogućiti brže i jednostavnije pripremanje ispita iz algebre, a takođe će korisno poslužiti talentovanim srednjoškolcima, koji učestvuju na takmičenjima iz matematike. Zbirku preporučujemo i profesorima matematike srednjih škola kako bi im to pomoglo da vide na čega treba više obratiti pažnju u matematičkom obrazovanju srednjoškolaca. Veliki broj zadataka su originalni što podstiče stvaralački duh studenata.
  Zbog svega izloženog sa zadovoljstvom predlažemo izdavanje zbirke u ediciji „TEHNIČKE NAUKE“.
  (o autoru)
  Autor je profesor matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Predaje diskretnu matematiku na elektrotehničkom odseku, diskretnu matematiku i Bulovu algebru na mašinskom odseku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Pedagoško iskustvo stekao je radeći na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu od 1978. godine i radio je dve godine honorarno u specijalističkoj matematičkoj gimnaziji „J. J. Zmaj“ u Novom Sadu. Autor je dugogodišnji predsednik savezne Jugoslovenske komisije za takmičenje iz matematike i dugi niz godina učestvuje u pripremama talentovanih učenika za takmičenja iz matematike svih nivoa, kao i u pripremama Jugoslovenske olimpijske ekipe za Međunarodnu olimpijadu. Bio je predsednik organizacionog komiteta više međunarodnih i domaćih takmičenja iz matematike. Autor je objavio više naučnih radova u domaćim i međunarodnim časopisima i učestvovao na više domaćih i međunarodnih kongresa.