25 Vladimir Strezoski, Svetlana Milaković "Ekvivalentne šeme elektroenergetskih transformatora u analizi stacioniranih režima"

24.12.2012. - 08:52
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Ekvivalentne šeme elektroenergetskih transformatora u analizi
                              stacionarnih režima”

Autori: Vladimir C. Strezoski, Svetlana R. Milaković

Recenzenti: dr Milan Ćalović, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu
            dr Radiša Jevremović, docent na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                EPS-JP “Elektrovojvodina”
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za ESP-JP “Elektrovojvodina”: dipl. ecc. Branislav Popović, generalni direktor
Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Bulevar Vojvode Stepe 133

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.314.2(075.8)

STREZOSKI, Vladimir C.
     Ekvivalentne šeme elektroenergetskih transformatora u analizi
stacionarnih režima / Vladimir C. Strezoski, Svetlana R. Milaković. –
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka : Elektrovojvodina : Stylos, 1998
(Novi Sad : S print). – 176 str. : graf. prikazi ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke”)
Tiraž 300.

?) Transformatori

(iz sadržaja)
Skoro svaki poznavalac ekvivalentnih šema transformatora zna da su one, za monofazne i trofazne transformatore, „iste“. Manji broj njih zna da se trofazni transformator, u stacionarnom, prostoperiodičnom, nesimetričnom režimu, zamenjuje ne s jednom već s tri monofazne ekvivalentne pogonske šeme, svaka za po jednu vrstu simetrije – direktnog, inverznog i nultog redosleda. Još manji broj njih zna da su pogonske šeme za simetrične režime pozitivnog i negativnog (i svakako, nultog) redosleda međusobno različite (što, npr., nije slučaj s prve dve pogonske šeme voda).
Suštinski motiv za pojavu knjige je želja da se uobičajeni, delimično aksiomatski prilaz izvođenju ekvivalentnih šema trofaznih transformatora, zameni analitičkim. Naime, u standardnoj literaturi vezanoj za ovu materiju, uobičajeno je da se kompleksni odnosi transformacje trofaznih transformatora, koji su posledica njihovih sprega, ili zanemaruju, ili se aksiomatski insertuju u odgovarajuće ekvivalente šeme. Štaviše, u toj literaturi je teško naći eksplicitnu definiciju pojma „sprega trofaznog transformatora“. Isto je tako teško naći opštu relaciju (pa tako i njeno izvođenje) između sprežnih (satnih) brojeva sprega trofaznih transformatora za simetrične režime različite vrste simetrije (direktnog, inverznog i nultog redosleda).

(iz recenzija)
U savremenoj literaturi o energetskim transformatorima nije poklonjena dužna pažnja izvođenju njihovih ekvivalentnih šema koje se koriste u analizi stacionarnih stanja elektroenergetskih sistema. Zbog toga su u toj praksi prisutne nepreciznosti (kao na primer, da su te šeme iste za sisteme direktnog i inverznog redosleda, ili da standardni trofazni energetski transformatori imaju realan odnos transformacije, itd.) i teškoće kod objašnjavanja (na primer, ekvivalentnih šema nultog redosleda, itd.), pa se potreba za jednom ovakvom knjigom, u svetskim relacijama, odavno oseća.
(o autorima)
Vladimir C. Strezovski je rođen u Bitolju 1949. godine. Doktorirao je godine 1985. na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Profesor je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Područje njegovog naučnog rada je stacionarna elektroenergetika. Predaje predmete iz iste oblasti (osnove elektroenergetike, analizu elektroenergetskih sistema i distribuciju električne energije).
Svetlana R. Milaković je rođena 1965. godine u Novom Sadu. Godine 1994. diplomirala je elektrotehniku na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Radila je kao stručni saradnik na Katedri za elektroenergetske sisteme istog fakulteta. Danas radi kao inženjer elektrotehnike u EPS-JP Elektrovojvodine, Elektrodistribucija „Novi Sad“.