24 Tripo Torović, Života Antonić "Osnovi motora SUS"

24.12.2012. - 08:51
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Osnovi motora SUS”

Autori: Tripo Torović, Života Antonić

Recenzenti: dipl. ing. Miodrag Živković, profesor u penziji
           dr Života Šešić, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Osnivači i izdavači
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Bulevar Vojvode Stepe 133

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.43(075.8)

TOROVIĆ, Tripo
     Osnovi motora SUS / Tripo Torović, Života Antonić. –
Novi Sad : Stylos : Fakultet tehničkih nauka, 1997 (Novi Sad
: S print). – XVII, 322 str. : ilustr. ; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke”)
Tiraž 300.

a) Motori sa unutrašnjim sagorevanjem

(iz recenzije)
Knjiga „Osnovi motora SUS“ sadrži dovoljan broj shema, dijagrama, slika i iskustvenih podataka, što daje mogućnost za upoznavanje osnovnih elemenata, mehanizama, sistema motora i motora kao celine. Takođe, omogućuje upoznavanje i proračun radnog ciklusa i pojedinih procesa radnog ciklusa, sa i bez primene računara. Uz ispitivanje pogonskih karakteristika motora na probnom stolu u laboratoriji, student može steći solidno poznavanje motora, što je neophodno za uspešnu eksploataciju u praksi.
(iz sadržaja)
Knjiga „Osnovi motora SUS“ pored Predgovora sadrži poglavlja: Uvod, Osnovni pojmovi i definicije, Osnovni elementi, mehanizmi i sistemi motora SUS, Analiza radnih ciklusa motora SUS, Osnovi kinematike i dinamike klipnog mehanizma, Primeri proračuna, Literatura. U okviru pojedinih poglavlja pored definicije motora i motora SUS dat je kratak istorijski razvoj motora SUS, podela motora SUS, osnovni pojmovi i principi rada četvorotaktnih i dvotaktnih motora SUS, osobenosti pokretnih i nepokretnih elemenata motora SUS, osobenosti mehanizama za izmenu radne materije i svih osnovnih sistema motora SUS. Posebno detaljno je izložena analiza stvarnog radnog ciklusa i njegovih procesa, parametara ciklusa i motora kao celine sa osvrtom na pogonske karakteristike motora i načine njihovog dobijanja.
(o autorima)
Dr Tripo Torović je vanredni profesor na Katedri za motore i vozila, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, na predmetu Motori SUS. Koautor je udžbenika Konstrukcija motora SUS i monografije Proizvodnja i korišćenje biogasa i biođubriva iz stajnjaka. Učestvovao je u izradi 22 naučnoistraživačka projekta i 5 stručnih radova iz oblasti motora SUS. Objavio je 45 radova na domaćim i međunarodnim naučnim i stručnim skupovima i časopisima. Magistrirao i doktorirao je iz oblasti ugaonih oscilacija motorskih sistema. Naziv njegovog magistarskog rada je „Ugaone oscilacije kolenastog vratila motora SUS i transmisije broda spregnute sa motorom“, a doktorske disertacije „Jedan prilaz analizi i sintezi motorskih sistema s obzirom na torzione oscilacije“.
Mr Života Antonić je asistent na Katedri za motore i vozila, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, na predmetu Motori SUS. Koautor je knjige Temeljenje mašina sa primenom elastičnih izolatora oscilacija. Učestvovao je u izradi 5 naučnoistraživačkih projekata. Objavio je 20 radova na domaćim i međunarodnim naučnim i stručnim skupovima i časopisima. Odbranio je magistarsku tezu pod nazivom: „Primena Hamilton-Jakobijeve teoreme u teoriji poremećaja i optimalnog upravljanja“.