18 Radoš Radivojević "Sociologija nauke"

24.12.2012. - 08:45
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Sociologija nauke”

Autor: Radoš Radivojević

Recenzenti: dr Božo Milošević, red. prof. na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu
            dr Miloš Marjanović, vanr. prof. na Pravnom fakultetu u Novom Sadu

Izdavači
: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
               MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik izdanja: prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo

Štampa
: „S Print”, Novi Sad, dr Ilije Đuričića 3

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad

RADIVOJEVIĆ, Radoš

     Sociologija nauke / Radoš Radivojević. – Novi Sad : Stylos :
Fakultet tehničkih nauka, 1997(Novi Sad : S print). – 183 str. :
24 cm. – (Edicija „Tehničke nauke”)

Tiraž 300.

a) Sociologija nauke

  (iz sadržaja)
  U prvom odeljku autor analizira osobine zdravorazumskog, umetničkog, filozofskog i naučnog saznanja i ukazuje na razlike između ovih oblasti saznanja.
  U drugom odeljku data je analiza različitih teorijskih shvatanja prirode saznanja. Izloženo je Marksovo, Manhajmovo, Šelerovo i Milićevo shvatanje saznanja.
  U trećem odeljku izloženi su teorijski pravci u proučavanju naučnog saznanja i to: sintetički, internalistički i komunikacijsko-statistički pravac.
  U četvrtom odeljku analizirane su društvena funkcija saznanja i zakoni razvoja saznanja. Analizirano je proizvodno-tehničko, društveno-integrativno i samosvesno saznanje, kao i Kunovo i Poperovo shvatanje zakona razvoja nauke.
  U petom odeljku analizirani su podsticajni i ograničavajući uticaji društvenih sistema na razvoj nauke. Autor ukazuje da je ključni društveni uzrok nastanka moderne nauke predstavlja ekonomska zainteresovanost buržoazije, kao vladajuće klase, za praktičnu primenu naučnog saznanja.
  U šestom odeljku analizirana je organizacija naučnog rada, pri čemu je ukazano da razvoj naučnog saznanja zahteva posebne organizacione principe koji podstiču stvaralaštvo.

  (iz recenzija)
  U celini gledano autor je dao temeljnu analizu društvenih korena nauke i pokazao da najdublje podsticaje i ograničenja razvoja naučnog saznanja treba tražiti u prirodi društvenog sistema, a da prirodu sistema najdublje određuju izvor moći i način ostvarenja ekonomskih interesa vladajuće klase.  Knjiga predstavlja vredan doprinos sociološkoj analizi nauke i predstavljaće podsticaj za dalja konkretna sociološka istraživanja međusobne povezanosti naučnog i društvenog razvoja.
  (o autoru)
Radivojević Radoš je vanredni profesor na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Predaje Sociologiju i Sociologiju nauke. Do sad je objavio knjigu Zarobljena nauka i veći broj tekstova u stručnim časopisima. Obavljao je dužnost glavnog i odgovornog urednika časopisa Ideje, bio član Redakcije časopisa Sociološki pregled i član Predsedništva jugoslovenskog udruženja za sociologiju.