10 Ilija Kovačević, Nebojša Ralević, Lia Vaš, "Uvod u matematičku analizu"

24.12.2012. - 08:36
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Uvod u matematičku analizu”

Autori: Ilija M. Kovačević, Nebojša M. Ralević, Lia V. Vaš

Recenzenti: dr Endre Pap, red. prof. na PMF-u u Novom Sadu
            dr Ljljana Gajić, red. prof. na PMF-u u Novom Sadu
            dr Marko Budinčević, vanr. prof. na PMF-u u Novom Sadu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Bulevar Vojvode Stepe 133

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
517(075.8)

KOVAČEVIĆ, Iilija M.
     Uvod u matematičku analizu / Ilija M. Kovačević, Nebojša
M. Ralević, Lia V. Vaš. – Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka :
Stylos, 1998 (Novi Sad : S print). – V, 153 str. : graf. prikazi ;
24 cm. – (Edicija „Tehničke nauke“; br. 10)
Tiraž 500. - Bibliografija

a) Matematička analiza

(iz sadržaja)
  Udžbenik se sastoji iz četiri dela:
1. Uvod, (elementi logike, teorija skupova, relacije , funkcije, algebarske strukture i kardinalni i ordinalni brojevi);
2. Realni brojevi (polje realnih i kompleksnih brojeva, prirodni brojevi, egzistencija i jednostavnost skupa realnih brojeva);
3. Realne funkcije (realne funkcije jedne i više realnih promenljivih, vektorsk funkcije);
4. Dodatak 8krive i površi drugog reda).
(iz recenzije)
  Autori su uspeli da u matematičkom poglrdu tekst bude korektan. Stoga su sve definicije, teoreme i dokazi dati potpuno strogo. U dodatku autori su obradili krive i površi drugog reda, ne držeći se uvek principa strogosti definicije pojmova, jer to prevazilazi svrhu rukopisa.
  Cilj ovog rukopisa je bio da se obradi materija sa kojom,  uglavnom , nisu upoznati đaci u srednjim školama, koja se ne obrađuje na fakultetima, a potrebna je radi razumevanja programa iz Matematike na fakultetima.
 Smatramo da ovaj udžbenik spada u kvalitetnije udžbenike iz ove oblasti i da će korisno poslužiti i studedentima drugih fakulteta gde se Analiza sluša u većem obimu. Ona će sigurno biti i vredan doprinos srednjoškolskoj matematičkoj literaturi.
(o autoru)
  Ilija M. Kovačević je redovni profesor matematike na FTN-u u Novom Sadu. Doktorirao je 1979. god. na PMF-u u Beogradu. Predaje Matematičku analizu I, Elemente funkcionalne analize i Matematičke metode IV. Područje naučnog rada je topologija-kompaktnost.
Nebojša M. Ralević je asistent matematike na PMF-u Novom Sadu. Drži vežbe iz predmeta Matematička analiza I i II i Elementi funkcionalne analize. Područje njegovog naučnog rada su teorija mere i verovatnoće i nelinearni diferencijalni račun.
Lia V. Vaš je diplomirala 1993.god. na PMF-u u Novom Sadu. Područje njenog naučnog rada je alegebarska topologija.

• Nije moguće prikazati sliku.