6 Pavle Mogin, Ivan Luković "Principi baza podataka"

23.12.2012. - 11:08
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE – UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Principi baza podataka”

Autori
: Pavle Mogin, Ivan Luković

Recenzenti
: dr Branislav Lazarević, red. prof. Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu
            dr Dušan Malbaški, vanr. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            dr Vojislav Mišić, docent Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu

Osnivači i izdavači: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
                                MP “STYLOS”, Novi Sad

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Dušan Petrovački, dekan

Za MP “STYLOS”: Veselin Stefanović, urednik za izdavaštvo
Štampa: S-Print, Novi Sad, Dr Ilije Đuričića 3

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
681.3.06(076.58)

MOGIN, Pavle
     Principi baza podataka  / Pavle Mogin, Ivan Luković. –
Novi Sad : Stylos: Fakultet tehničkih nauka, 1996
(Novi Sad : S print). – 342 str. : ilustr. ; 24 cm.
Tiraž 500.

a) Informacioni sistemi – Baze podataka

(iz sadržaja)
Teorija i praksa sistema baza podataka zasnovana je na pojmu modela podataka. Knjiga „Principi baza podataka“ ima za osnovni cilj da, relativno sveobuhvatno, prikaže teoretske postavke i praktične aspekte tri, danas najbitnija, modela podataka. To su: model entiteta i poveznika, relacioni model i objektno-orijentisani model. Značaj modela entiteta i poveznika leži u činjenici da se on, najčešće, koristi u takozvanom konceptualnom projektovanju baza podataka. Na relacionom modelu su zasnovani, praktično svi, savremeni sistemi za upravljanje bazama podataka na oblasti, kao što su: inženjersko projektovanje uz primenu računara i multimedija.
(iz recenzija)
„Knjiga PRINCIPI BAZA PODATAKA“ predstavlja jednu veoma dobru, savremeno koncipiranu i sveobuhvatnu knjigu o teorijskim i praktičnim osnovama baza podataka. Ona bi se uspešno mogla da poredi sa najboljim knjigama iz ove oblasti koje su u svetu objavljene u poslednjih nekoliko godina. Knjiga u potpunosti pokriva program predmeta „Baze podataka-postupci i strukture“ pa će, pored opšteg interesa na koji će sigurno naići, moći da posluži kao sveobuhvatan udžbenik za ovaj predmet. Zbog svega toga, sa zadovoljstvom preporučujem njeno objavljivanje i radujem se njenom izlasku“.
(o autorima)
Prof. dr Pavle Mogin je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1964. godine. Doktorat tehničkih nauka je odbranio na Univerzitetu u Nišu, 1974. godine. Rukovodilac je katedre za upravljanje proizvodnim sistemima i računarske tehnologije, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Predaje predmete: Baze podataka, Organizacija podataka i Projektovanje informacionih sistema. Njegov osnovni naučnoistraživački interes predstavljaju teorija i projektovanje relacionih i objektno-orijentisanih baza podataka. Autor je preko 100 naučnih i stručnih radova iz oblasti teorije projektovanja baza podataka.
Dr Ivan Lukić je stekao zvanje diplomiranog inženjera informatike na Vojno-tehničkom fakultetu Visokih vojno-tehničkih škola KOV JNA u Zagrebu 1990. godine. Magistrirao je na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, 1993. godine, a odbranio doktorat na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, 1996. godine, gde je i stalno zaposlen. Predaje predmete: Postupci razvoja i strukture programskh proizvoda i Automatska obrada podataka. Osnovni naučnoistraživački interes: teorija i projektovanje baza podataka i sistemi za upravljanje bazama podataka. Autor je 25 naučnih i stručnih radova iz ove oblasti.