425 Branislav Popkonstantinović, "Estetika vizuelnih komunikacija"

17.12.2013. - 10:45
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Estetika vizuelnih komunikacija”

Autor: Branislav Popkonstantinović

Recenzenti: dr Ratko Obradović, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
             mr Miloš Vujanović, vanr. prof.  Akademije umetnosti u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
111.852(075.8)

POPKONSTANTINOVIĆ, Branislav
     Estetika vizuelnih komunikacija / Branislav
Popkonstantinović. – 1. izd. – Novi Sad : Fakultet
tehničkih nauka, 2013(Novi Sad : FTN, GRID). – 331
str. : ilustr.; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke –
udžbenici” ; br. 422)

Tiraž 200. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-553-5

a) Vizuelne komunikacije - Estetike

(iz recenzije)
Autor ističe da je estetika velikim delom kognitivna, intelektualna i interpretativna, zatim da se estetika može učiti i da se o njoj može diskutovati. Ovo je posebno bitno kada postoji potreba za razvijanjem estetskih vrednosti kod budućih inženjera računarske grafike, a to je ipak oblast koja je pretežno inženjerska. Za približavanje čitaocima ove tematike korišćeno je mnoštvo reprezetantivnih primera iz raznih tehničkih disciplina, matematike i geometrije, prirode odnosno biologije, kao i umetnosti. Knjiga će biti izuzetno korisna studentima studijskog programa Animacija u inženjerstvu, ali i studentima drugih, pre svega, tehničkih disciplina, koji u savremenom svetu imaju obavezu da nauče da prave proizvode koji su ne samo upotrebljivi nego i estetski kvalitetni.

dr Ratko Obradović, redovni profesor, Fakultet tehničkih nauka

Ovaj udžbenik, uz sve svoje kvalitete ima i jedan, iz kojeg se čita namera autora udžbenika da pokrije i polje umetničke struke i polje inženjerske struke, a to je da predstavlja veoma ozbiljan almanah o tome šta je estetika, kako, kada, gde i zašto se pojavljuje i primenjuje.
Na upitanost o poreklu vrednosnog suda i njegovog ishoda, autor se oslanja na psihologiju da bi razmotrio estetiku u širem smislu ljudske prirode i delatnosti. na kratak i jezgrovit način uvodi pojmove kao što su: individualno i kolektivno nesvesno, arhetipovi i arhetipske predstave, psihološke komplekse, individuacija i (četiri komplementarne psihološke funkcije ličnosti) mišljenje, osećanja, percepciju i intuiciju.
Na ovaj način saznajemo da je estetika nauka/učenje o vrednosnom sudu sentimenata, odnosno vrednosnom sudu osećanja, te da empatijom formiramo odluku o kategorijama kao što su: skladnost, celovitost, lepota, uzvišenost, ljupkost, zanimljivost...Zaključak do kojeg autor dovodi čitaoca jeste da je estetika bitan činilac kvaliteta svih vidova ljudskog stvaralaštva i nezaobilazni faktor uspeha njegovog plasmana na tržištu. Estetika, stoga, mora biti ugrađena u sve proizvode i vidove ljudskog stvaralaštva, a posebno one koje sa korisnikom komuniciraju vizuelnim jezikom, kao što su fotografija, film i proizvodi industrijskog dizajna.

mr Miloš Vujanović, vanredni profesor, Akademija umetnosti.

• Nije moguće prikazati sliku.