423 Radovan Štulić, “Perspektiva: vizuelizacija 3D prostora iz perspektivnih slika”


17.12.2013. - 10:22 
Edicija: “TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”
Naziv udžbenika: “Perspektiva: vizuelizacija 3D prostora iz perspektivnih slika”
Autor: Prof. dr Radovan Štulić
Recenzenti: dr Lazar Dovniković, red. prof. Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
            dr Tima Segedinac, vanr. prof. BK univerziteta u Novom Sadu
            dr Ksenija Hil, docent Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
Glavni i odgovorni urednik: prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost: dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu


CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice Srpske, Novi Sad
72.017.9(075.8)
742(075.8)
514.182.3(075.8)
ŠTULIĆ, Radovan
Perspektiva: vizuelizacija 3D prostora iz
perspektivnih slika/ Radovan Štulić. - 2. izd. - Novi Sad
: Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : Grid).
- 111 str. : ilustr. ; 24 cm. - (Edicija “Tehničke nauke -
udžbenici” ; 423)
Tiraž 300. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-556-6
a) Perspektiva


(iz sadržaja)
Sposobnost vizuelizacije trodimenzionalnog prostora jedna je od najkompleksnijih sposobnosti ljudskog uma. Ona nam omogućuje da iz dvodimenzionalnih prikaza (projekcija) raznih objekata „pročitamo“ njihovu geometrijsku strukturu, metrička svojstva, kao i njihove međusobne prostorne odnose... Iako su perspektivne slike najpribližnije slikama koje formira ljudsko oko, to jest um, njihovo čitanje, u smislu shvatanja geometrijske strukture, metrike i prostornih odnosa prikazanih objekata i njihovih elemenata, ipak nije sasvim jednostavno...Analizu perspektivnih slika sprovodićemo kroz sintezu perspektivne slike objekta na osnovu minimalnog broja potrebnih podataka, koji su zapravo karakteristični elementi tog objekta za zadati pravac posmatranja.

(iz recenzija)
            Rukopis se sastoji od 111 strana i 132 crteža koji su prošli prvu proveru kod studenata u obliku skripata i podloga za olakšano praćenje predavanja. Ovi crteži su sada doterani i izvedeni na računaru, sa veoma distinktivnim linijama po vrsti i debljini i sa nedvosmislenim oznakama tačaka i linija od primarnog i sekundarnog značaja...Svojim preglednim slikama i sažetim tekstom, kako o teorijskoj suštini prikazanih grafičkih postupaka tako i o njihovom praktičnom korišćenju, ovaj udžbenik biće studentima od nesumnjive pomoći.
(prof. dr Lazar Dovniković)

Crteži su urađeni na računaru, pregledni su i didaktički osmišljeni. Suštinska dešavanja na crtežima propraćena su potrebnim objašnjenjima, što studentima pruža mogućnost čak i individualnog rada na savladavanju gradiva pa će im ovaj udžbenik biti od nesumnjive pomoći.
(doc. dr Sima Segedinac)

Autor u rukopisu, stavljajući akcenat na sintezu perspektivne slike samo na osnovu karakterističnih elemenata, razvija mehanizme za uspešnu analizu složenih geometrijskih formi na perspektivnim slikama, što je posebno važno za savremenog inženjera, kad je primena kompjuterske tehnologije i prezentacije pomoću različitih softverskih programa postala svakodnevica.
(doc. dr Ksenija Hil)

(o autoru)
Prof. dr Radovan Štulić je rođen 1965. godine u Novom Sadu. Diplomirao je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, a magistrirao i doktorirao na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Uža oblast njegovog naučnog interesovanja je konstruktivna geometrija i njena interakcija sa kompjuterskom grafikom (modeliranje krivih i površi i problemi njihove 3D prezentacije, prostorni modeli planimetrijskih preslikavanja; primene u biomedicini, biomehanici i sportskom inženjerstvu), kao i edukacijski aspekti geometrije i grafike za tehničke struke.


 

  • Nije moguće prikazati sliku.