418 Ivan J. Klinar „Motori sa unutrašnjim sagorevanjem”

17.12.2013. - 09:23
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Motori sa unutrašnjim sagorevanjem”

Autor: dr Ivan J. Klinar, red. prof. na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu

Recenzenti: dr Aleksandar Stefanović, red. prof., Mašinski fakultet u Nišu
             dr Miroljub Tomić, red. prof.,  Mašinski fakultet u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu
Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.43(075.8)

KLINAR, Ivan
     Motori sa unutrašnjim sagorevanjem / Ivan J. Klinar. – 3. izd. - Novi Sad
: Fakultet tehničkih nauka, 2014(Novi Sad : FTN, Grafički centar GRID). –
IX,  266 str. : ilustr.; 24 cm. – (Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 418)

Tiraž 200. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-542-9

a) Motori sa unutrašnjim sagorevanjem

(iz sadržaja)
Knjiga sadrži sledećih dvanaest poglavlja: Poglavlje 1.: Uvod. Poglavlje 2.: Osnovna koncepcija klipnih motora SUS. Poglavlje 3.: Radno telo i njegova svojstva. Poglavlje4.: Analiza radnih ciklusa motora SIS. Poglavlje 5.: Pogonske karakteristike motora. Poglavlje 6.: Sistemi napajanja gorivom motora. Poglavlje 7.: Sistemi paljenja OTO motora. Poglavlje 8.: Sistemi hlađenja motora SUS. Poglavlje 9.: Sistemi podmazivanja motora SUS. Poglavlje 10.: Sistemi startovanja motora SUS.  Poglavlje 11.: Regulatori broja obrtaja. Poglavlje 12.: Prečistači vazduha

(iz recenzije)
Rukopis knjige predstavlja vredno delo koje je prilagođeno nastavnom programu za predmet Motori SUS na saobraćajnom odseku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Knjiga je napisana jasnim i razumljivim stilom i sa dovoljno dobro objašnjenim pojmovima i činjenicama koje se razmatraju, te kao takva ima sve atribute kvalitetnog udžbenika.

(o autoru)
Dr Ivan Klinar je rođen 06.10.1947. godine u Zrenjaninu. Mašinski fakultet je završio u Novom Sadu 1971. godine. Magistarski rad je odbranio 1978. godine, a doktorsku disertaciju 1988. godine na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Nakon diplomiranja, 1972. godine zaposlio se na Mašinskom fakultetu, sada Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gde i danas radi u svojstvu redovnog profesora na predmetima Motori SUS i Oprema motora, a nastavu izvodi i na drugim srodnim predmetima (Tehnička eksploatacija motora i vozila, Mehatronika motora SUS i dr.)
Do sada je objavio preko 200 naučnih i stručnih radova, projekata, studija i elaborata i napisao tri udžbenika, dve momografije i nekoliko skripti.

• Nije moguće prikazati sliku.