412 Momčilo Novković,...i dr., "Zbirka zadataka iz Matematičke analize 1", 3. izd.

06.12.2013. - 10:13
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika
: „Zbirka zadataka iz Matematičke analize 1”

Autori: Momčilo Novković, Biljana Carić, Slavica Medić, Vladimir Đurić, Ilija Kovačević

Recenzenti: dr Jovan Mališić, red. prof. Matematičkog fakulteta u Beogradu
            dr Mirko Budinčević, red. prof. Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
517(075.8)(076)

ZBIRKA rešenih zadataka iz Matematičke analiza I /
Momčilo Novković... [i dr.]. - 3. izd. - NoviSad : Fakultet tehničkih
nauka, 2013 (Novi Sad : GRID) . – 4, 373 str. : ilustr. ; 24 cm. –
(Edicija "Tehničke nauke - udžbenici" ; br. 412)

Tiraž 600. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-531-3

a) Matematička analiza - Zadaci

(iz sadržaja)
Zbirka se sastoji iz dva dela:
1. Uvodni pojmovi, granične vrednosti nizova i funkcija, diferencijalni račun sa primenama, integralni račun sa primenama, obične diferencijalne jednačine.

2. Zadaci sa pismenih ispita iz Matematičke analize 1 od januarskog roka 1997. do zaključno oktobarskog 2002. godine.

(iz recenzije)

Način na koji je materija obrađena daje mogućnost da ovu zbirku koriste svi oni koji žele da savladaju osnovna znanja iz matematičke analize. Smatramo da ova zbirka zadovoljava sve pozitivne kriterijume (čitljivost, sistematičnost, postupnost, kreativnost) da bi je mogli svesrdno preporučiti za štampu. Ova zbirka sa knjigama istih autora iz Matematičke analize 1 je dovoljna za razumevanje gradiva iz ove oblasti i dobar osnov za uspešno polaganje ispita iz Matematičke analize 1 za studente elektrotehničke struke i računarstva FTN – a u Novom Sadu.
Uočeno je da studenti često imaju ozbiljnih teškoća kod savlađivanja gradiva iz Matematičke analize. Zbog toga se pojavila potreba za pisanjem jedne zbirke ovakvog tipa, koja bi omogućila lakše savlađivanje pojmova, razumevanje gradiva, rešavanje zadataka iz Matematičke analize 1 kao i razumevanje gradiva iz drugih oblasti matematike i stručnih predmeta.
Formulacije zadataka su jasne i precizne, a njihova rešenja su izložena na jednostavan način, što studentima omogućava da samostalno i brzo uđu u problematiku rešavanja zadataka iz ove oblasti. Svi zadaci su detaljno rešeni, a pri rešavanju zadataka iz konktretne oblasti dati su delovi teorije koji se koriste, što olakšava razumevanje postupaka rešavanja zadataka. Pažljivo odabrani zadaci doprinose razumevanju i bržem usvajanju teorije. Poseban  kvalitet zbirke predstavlja druga glava u kojoj su sistemski i detaljno urađeni zadaci sa pismenih ispita iz Matematičke analize 1. Postupnost u izboru zadataka, a pogotovo zadaci sa prethodnih ispitnih rikova, biće dragocena pomoć studentima za lakše razumevanje tretirane problematike i pri pripremanju za polaganje ispita. Zbirke, kao što je ova, su pravi biseri. Smatramo da bi trebalo da svaki matematički predmet ima nešto slično.
Sa velikim zadovoljstvom predlažemo da se ponuđena zbirka štampa pod naslovom Zbirka rešenih zadataka iz Matematičke analize 1 kao stalan udžbenik iz Matematičke analize 1.

(o autorima)

Momčilo B. Novković je bio asistent matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirao je na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Pozitivan izveštaj komisije za ocenu doktorske disertacije prihvatilo je Nastavno-naučno veće Matematičkog fakulteta u Beogradu 5. 10. 2001. godine na svojoj 215 sednici, čime je Momčilo Novaković neformalno postao doktor matematičkih nauka.

Biljana N. Carić je asistent i predavač na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirala je na Prirodno matematičkom fakultetu u Novom Sadu. Drži vežbe iz predmeta: Matematička analiza 1, Matematika 1, Matematika 2,  Verovatnoća i matematička statistika i predavanja iz Matematike 2.

Slavica S. Medić
je asistent iz matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Diplomirala je na Prirodno matematičkom fakultetu u Novom Sadu. Završila je diplomske master studije iz primenjene matematike na Fakultetu tehničkih nauka. Drži vežbe iz predmeta Matematička analiza 1, Matematika 1 i Matematika 2.

Vladimir Ž. Đurić je asistent matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirao je na Prirodno matematičkom fakultetu u Novom Sadu. Završio je diplomske master studije iz primenjene matematike na Fakultetu tehničkih nauka. Drži vežbe iz predmeta Matematička analiza 1, Matematička analiza 2 , Izabrana poglavlja iz matematike.

Ilija M. Kovačević je redovni profesor matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Doktorirao je na Prirodno matematičkom fakultetu u Beogradu. Predaje Matematičku analizu 1, Izabrana poglavlja iz matematike, kao i Funkcionalnu analizu, Odabrana poglavlja iz matematike, Verovatnoću, statistiku i teoriju inženjerskog eksperimenta na doktorskim studijama. Područje njegovog naučnog rada je topologija – kompaktnost i primena matematičkih modela u tehničkim naukama.

• Nije moguće prikazati sliku.