411 Ilija Kovačević,...i dr, "Matematička analiza 1", 3. izd.

06.12.2013. - 10:10
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Matematička analiza I  - diferencijalni i integralni račun, obične diferencijalne jednačine ”

Autori: Ilija Kovačević, Vojislav Marić, Nebojša Ralević, Momčilo Novković, Biljana Carić, Slavica Medić

Recenzenti: dr Jovan Mališić, red. prof. Matematičkog fakulteta u Beogradu
      dr Mirko Budinčević, red. prof. Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad
Štampanje odobrio: Savet za bibliotečku i izdavačku delatnost FTN-a u Novom Sadu
Predsednik Saveta za bibliotečku i izdavačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
517(075.8)

MATEMATIČKA analiza I : diferencijalni i integralni
račun, obične diferencijalne jednačine / Ilija Kovačević...
[i dr.]. - 3. izd. - NoviSad : Fakultet tehničkih nauka, 2013
(Novi Sad : GRID) . – 4, V, 280 str. : ilustr. ; 24 cm. –
(Edicija "Tehničke nauke - udžbenici" ; br. 411)

Tiraž 150. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-530-6

a) Matematička analiza

(iz sadržaja)
Udžbenik se sastoji iz tri dela:
1. Diferencijalni račun (1.1. Diferencijalni račun realnih funkcija jedne realne promenljive sa primenama; 1.2. . Diferencijalni račun realnih funkcija više realnih promenljivih sa primenama).
2. Integralni račun (2.1. Neodređeni integral; 2.2. Određeni integral sa primenama, 2.3. Nesvojstveni integral)
3. Obične diferencijalne jednačine (3.1. Obične diferencijalne jednačine osnovni pojmovi, definicije i modeli; 3.2. Diferencijalne jednačine prvog reda opšti pojmovi; neke klase integrabilnih diferencijalnih jednačina prvog reda; 3.3. Diferencijalne jednačine višeg reda).

(iz recenzije)

Ovaj udžbenik namenjen je prvenstveno studentima tehničkog fakulteta. Pisan je prema programu Matematička analiza I za studente elektrotehničke struke i računarstva FTN-a u Novom Sadu. Ovaj udžbenik pokriva deo gradiva iz Matematičke analize I (diferencijalni račun realnih funkcija jedne i više realnih promenljivih sa primenama; integralni račun realnih funkcija jedne realne promenljive sa primenama; obične diferencijalne jednačine). Autori su uspeli da u matematičkom pogledu tekst bude korektan. Stoga su sve definicije, teoreme i dokazi dati potpuno strogo. Izlaganje je protkano sa većim brojem primera koji doprinose razjašnjavanju apstraktnih pojmova iz ove oblasti.
Smatramo da ovaj udžbenik spada u kvalitetnije udžbenike iz ove oblasti, pa može korisno poslužiti i studentima drugih fakulteta na kojima se izučavaju oblasi iz Matematičke analize.

(o autorima)

Ilija Kovačević je redovni profesor matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Doktorirao je na Prirodno matematičkom fakultetu u Beogradu. Predaje Matematičku analizu 1, Izabrana poglavlja iz matematike, Specijalna poglavlja iz matematike, Elemente topologije kao i Funkcionalnu analizu, Odabrana poglavlja iz matematike, Verovatnoću, statistiku i teoriju inženjerskog eksperimenta na doktorskim studijama. Područje njegovog naučnog rada je Topologija – kompaktnost i Primena matematičkih modela u tehničkim naukama.

Vojislav Marić je redovni profesor u penziji na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu i dopisni član SANU. Bio je dugogodišnji šef Katedre za matematiku. Područje njegovog rada je Klasična analiza, specijalno diferencijalne jednačine.

Nebojša M. Ralević je redovni profesor matematike na FTN-u u Novom Sadu. Doktorirao je 1997. god. na PMF-u u Novom Sadu. Predaje Matematiku 1, Matematiku 2, Matematiku 3 i Viši kurs iz Matematike 1, kao i Parcijalne diferencijalne jednačine, Matematičke osnove fazi sistema, Fazi sistemi i primene, Nelinearne jednačine sa primenama, Metode optimizacije i matematičko modeliranje i Odabrana poglavlja iz matematike na doktorskim studijama. Područja njegovog naučnog rada su: teorija mere i verovatnoće, fazi sistemi, obrada slike, optimizacija i nelinearne diferencijalne jednačine.

Momčilo Novković je bio asistent matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirao je na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Pozitivan izveštaj komisije za ocenu doktorske disertacije prihvatilo je Nastavno-naučno veće Matematičkog fakulteta u Beogradu 5. 10. 2001. godine na svojoj 215 sednici, čime je Momčilo Novaković neformalno postao doktor matematičkih nauka.

Biljana Carić je asistent i predavač matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Magistrirala je na Prirodno matematičkom fakultetu u Novom Sadu. Drži vežbe iz predmeta: Matematička analiza 1, Verovatnoća i matematička statistika, vežbe i predavanja iz predmeta Matematika 1, Matematika 2.

Slavica Medić je asistent iz matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Diplomirala je na Prirodno matematičkom fakultetu u Novom Sadu (odsek za matematiku – smer diplomirani matematičar). Završila je master akademske studije iz primenjene matematike na Fakultetu tehničkih nauka. Upisana je na doktroske studije na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu iz oblasti Primenjene matematike. Drži vežbe iz predmeta Matematička analiza 1, Matematika 1 i Matematika 2.

• Nije moguće prikazati sliku.