415 Marin Gostimirović ”Baza podataka obradnih procesa”

06.12.2013. - 10:28
Edicija: ”TEHNIČKE NAUKE – UDžBENICI”

Naziv udžbenika: ”Baza podataka obradnih procesa”

Autor:
dr Marin Gostimirović, red. prof., Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Recenzenti: dr Pavel Kovač, red. prof., Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu
          dr Miroslav Radovanović, red. prof., Mašinski fakultet u Nišu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik: prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN – Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko-uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

Predsednik Saveta za izdavačko uređivačku delatnost:
prof. dr Radoš  Radivojević, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
004.6:621.9(075.8)

GOSTIMIROVIĆ, Marin
     Baza podataka obradnih procesa / Marin Gostimirović. -
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN,
Grafički centar GRID). - XII, 327 str. : ilustr. ; 24 cm. -
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 415)
Tiraž 100. - Bibliografija.
ISBN 978-86-7892-539-9

a) Baze podataka - Obrada materijala
COBISS.SR-ID 280822535

Iz recenzija

Publikacija – univerzitetski udžbenik BAZA PODATAKA OBRADNIH PROCESA daje jasan i detaljan prikaz informacionih sistema i njima pripadajućih baza podataka u oblasti računarom integrisane proizvodnje. U tom kontekstu, ovako koncipirana knjiga za studente predstavlja izvor neophodnih teorijskih i praktičnih znanja pri razumevanju i savlađivanju materije gradiva iz predmeta Baze podataka obradnih procesa, koji se realizuju po važećem nastavnom planu studijskih programa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Konkretan prikaz raznovrsnih praktičnih rešenja mogu korisno da posluže i proizvodnim stručnjacima pri rešavanju svakodnevnih informaciono-komunikacionih problema u neposrednoj industrijskoj proizvodnji.
Dr Pavel Kovač, red. prof., Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Rukopis BAZA PODATAKA OBRADNIH PROCESA, autora prof. dr Marina Gostimirovića, sadrži deset poglavlja koja daju presek i pravce razvoja projektovanja i implementacije baze podataka u industrijsko-proizvodnim procesima. Tekst je prikazan pregledno i sažeto, napisan lakim i razumljivim stilom i propraćen brojnim ilustracijama (crteži, skice, dijagrami i fotografije). Rukopis obuhvata materiju predmeta Baze podataka obradnih procesa, koji se realizuje u okviru nastavnog plana i programa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, tako da će njegovo štampanje kao univerzitetski udžbenik doprineti unapređenju nastavnog procesa studijskog programa proizvodnog mašinstva.
Dr Miroslav Radovanović, red. prof., Mašinski fakultet u Nišu

O autoru

Dr Marin Gostimirović, red. prof. FTN Univerziteta u Novom Sadu rođen je 1957. godine. Na Fakultetu tehničkih nauka je zaposlen od 1982. godine. Na istom fakultetu magistarski rad je odbranio 1989. god., a doktorsku disertaciju 1997. god. Objavio je preko 180 naučnih radova u međunarodnim i domaćim časopisima ili na skupovima u zemlji i inostranstvu. Učestvovao je u realizaciji preko 40 naučnih i stručnih projekata. Rukovodilac je više međunarodnih projekata. Autor je 4 univerzitetska udžbenika i 1 monografije. Član je uređivačkog odbora International Journal of Applied Engineering and Technology i Journal of Production Engineering. Šef je Laboratorije za procese obrade skidanjem materijala. Uža naučna oblast interesovanja obuhvata: nekonvencionalne i progresivne postupke obrade; visokoproduktivno brušenje; inverzni problem; veštačku inteligenciju; baze podataka; monitoring i optimizaciju procesa obrade

• Nije moguće prikazati sliku.