414 Rade Doroslovački “Principi algebre opšte, diskretne i linearne”

06.12.2013. - 10:18
Edicija: “TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika:
“Principi algebre opšte, diskretne i linearne” - drugo izdanje

Autor:   dr Rade Doroslovački, redovni profesor na FTN u Novom Sadu

Recenzenti: prof. dr Petar Marković, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu
                  prof. dr Milan Grulović, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu

Izdavač:
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
Prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa:
FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio:

Savet za izdavačko-uređivačku delatnost Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Predsednik Saveta za izdavačko-uređivačku delatnost:

Dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad

512.5(075.8)
512.817(075.8)
512.64(075.8)

DOROSLOVAČKI, Rade
   Principi algebre, opšte, diskretne i linearne / Rade
Doroslovački. - 2. izd. - Novi Sad : Fakultet tehničkih
nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički centar GRID). -
299 str. : ilustr. ; 24 cm. - (Edicija “Tehničke nauke
- udžbenici” ; br. 414)

Tiraž 600. - Bibliografija - Registar

ISBN 978-86-7892-537-5

a) Opšta algebra   b) Diskretna algebra   v) Linearna algebra

COBISS.SR-ID  280417543

Iz sadržaja

Udžbenik ima 299 stranica i 18 glava. To su: nešto o logici i skupovima, relacije, funkcije, Bulova algebra, grupoidi i grupe, prsteni i polja, kompleksni brojevi, polinomi nad proizvoljnim poljima, konstrukcija polja i konačna polja, determinante, sistemi linearnih jednačina, slobodni vektori, analitička geometrija, vektorski prostori, matrice, linearne transformacije, rang matrice i inverzna matrica i karakteristični vektori i koreni matrice.

Iz recenzije

Sadržaj udžbenika je izložen matematički korektno, razumljivim jezikom za studente koji pripremaju ispit iz ovih oblasti i sa mnogo primera koji u znatnoj meri pomažu lakšem usvajanju gradiva koje se izlaže. Knjiga sadrži mnoštvo originalnih zadataka, primera i dokaza autora. Smatram da će knjiga korisno poslužiti studentima za pripremu ispita kao i drugima koji žele da se upoznaju sa pomenutim sadržajima iz matematike. Zbog svega izloženog sa zadovoljstvom predlažem izdavanje udžbenika Principi algebre, opšte, diskretne i linearne.

O autoru

Autor je redovni profesor matematike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Predaje diskretnu matematiku na elektrotehničkom odseku, aktuarsku matematiku na industrijskom menadžmentu Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu od 1978 godine. Radio je godinama honorarno u specijalističkoj matematičkoj gimnaziji J.J. Zmaj Novi Sad i jedan je od osnivača iste. Autor je bio pet godina predsednik Društva matematičara Srbije, bio je dugogodišnji predsednik savezne Jugoslovenske komisije za takmičenja iz matematike i dugi niz godina učestvuje u pripremama talentovanih učenika za takmičenja iz matematike svih nivoa, kao i u pripremama državne olimpijske ekipe za međunarodnu olimpijadu. Bio je predsednik organizacionog komiteta više međunarodnih i domaćih takmičenja iz matematike. Autor je objavio više naučnih radova u domaćim i međunarodnim časopisima i učestvovao na više domaćih i međunarodnih kongresa.

• Nije moguće prikazati sliku.