405 Milan Zeljković „Programiranje numerički upravljanih obradnih sistema”


05.12.2013. - 12:32
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Programiranje numerički upravljanih obradnih sistema”

Autori: Milan Zeljković
Slobodan Tabaković
Aco Antić

Recenzenti: Prof. dr Ratko GATALO, dipl. ing. FTN Novi Sad
  Prof. dr Miloš GLAVONJIĆ, dipl. ing. Mašinski fakultet u Beogradu

Priprema za štampu: Doc. dr Slobodan TABAKOVIĆ, dipl. ing
     Vladimir BLANUŠA, dipl. ing. – master
     Cvijetin MLAĐENOVIĆ, dipl. ing. – master

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

Predsednik Saveta za izdavačko-uređivačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu



CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
621.7/.9-52(075.8)

ZELjKOVIĆ, Milan
     Programiranje numerički upravljanih obradnih sistema /
Milan Zeljković, Slobodan Tabaković, Aco Antić. - 1. izd. -
Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički centar GRID). - X, 257 str. : ilustr. ; 24 cm. - (Edicija “Tehničke
nauke - udžbenici” ; br. 405)
Tiraž 100. - Bibliografija
ISBN 978-86-7892-523-8

a) Mašine alatke - Numeričko upravljanje
COBISS.SR-ID 279950855




Iz sadržaja



Sadržaj knjige se odnosno na eksploataciju numerički upravljanih mašina alatki i u okviru toga na ručno programiranje ovih mašina. Materija je izložena u pet poglavlja. Počinje sa kratkim osnovama numeričkog upravljanja. Nakon toga izložena je opšta metodologija programiranja, a zatim sledi detaljna metodologija programiranja NUMA. U drugom delu knjige prikazani su primeri programiranja NUMA za obradu struganjem, glodanjem, obrada lima probijanjem i obrada laserom. Na kraju je naveden spisak korišćene literature.

Iz recenzija



Rukopis pod naslovom „Programiranje numerički upravljanih obradnih sistema” obrađuje oblast programiranja numerički upravljanih mašina alatki kroz prikaz metoda, opis karakterističnih funkcija i prikaz većeg broja primera. Rukopis je pisan jasnim stilom. Materija koju obrađuje je izložena vrlo sistematično. Primeri su izabrani vrlo znalački da pokriju problematiku programiranja zahvata koji se realizuju na izabranim NU mašinama. Navedeni primeri su vrlo dobro ilustrovani kroz faze obrade prikazane na odgovarajućim planovima obrade. Komentari uz upravljačke programe su dobro povezani sa odgovarajućim zahvatima iz planova obrade. ....
Mišljenja sam da će publikacija predstavljati veliku pomoć za studente da brže savladaju problematiku a zbog oskudnosti literature u ovoj oblasti ona će dobro doći i stručnjacima iz industrije.
                                   Dr Ratko Gatalo, redovni profesor u penziji, Fakultet tehničkih nauka Novi Sad

Pomoćni udžbenik pod naslovom „Programiranje numerički upravljanih obradnih sistema” predstavlja materijal koji omogućava teorijsku i praktičnu edukaciju u oblasti programiranja numerički upravljanih mašina alatki. Pošto pomenuta problematika predstavlja deo materije koja se obrađuje planom i programom predmeta: Automatizacija u proizvodnom mašinstvu predlažem da se pripremljeni rukopis izda kao pomoćni udžbenik.
                                  Dr Miloš Glavonjić, redovni profesor, Mašinski fakultet Beograd

O autorima



Dr Milan Zeljković je redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Rukovodilac je Laboratorije za mašine alatke, fleksibilne tehnološke sisteme i automatizaciju postupaka projektovanja na Dapartmanu za proizvodno mašinstvo. U okviru naučno-nastavne delatnosti bavi se preko trideset godina projektovanjem i eksploatacijom mašina alatki i fleksibilnih tehnoloških sistema, kao i razvojem proizvoda primenom savremenih programskih sistema. U okviru istraživačkog rada bavi se problematikom glavnih vretena mašina alatki, kotrljajnim uležištenjem i razvojem endoprotetičkih pomagala. Rukovodi i rukovodio je većim brojem nacionalnih projekata iz programa tehnološkog razvoja, kao i međunarodnim CEPUS II projektom. Objavio je nekoliko udžbenika i naučnih publikacija, preko stopedeset naučno stručnih radova, kao i određeni broj radova u međunarodnim časopisima sa  SCI liste.

Dr Slobodan Tabaković je docent Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. U okviru naučno-nastavne delatnosti bavi se projektovanjem proizvoda primenom računara, automatizovanim programiranjem NU mašina alatki, kao i virtualnim projektovanjem proizvoda. U okviru istraživačkog rada bavi se problematikom razvoja mašina alatki na bazi paralelnih mehanizama, i automatizovanim projektovanjem endoprotetičkih pomagala. Objavio je veći broj naučno stručnih radova kao i određeni broj radova u međunarodnim časopisima sa SCI liste.

Dr Aco Antić je docent Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. U okviru naučno-nastavne delatnosti bavi se eksploatacijom NU mašina alatki i ostalih komponenti fleksibilnih tehnoloških struktura. U okviru istraživačkog rada bavi se dinamikom procesa obrade rezanjem i indirektnom identifikacijom stanja pohabanosti alata. Objavio je veći broj naučno stručnih radova kao i određeni broj radova u međunarodnim časopisima sa SCI liste.
 

  • Nije moguće prikazati sliku.