401 Vladimir Kovačević „Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1: programski alati i paralelno programiranje”

05.12.2013. - 12:10
Edicija: „TEHNIČKE NAUKE - UDŽBENICI”

Naziv udžbenika: „Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1: programski alati i paralelno programiranje”

Autori: dr Vladimir Kovačević, red. prof.
dr Miroslav Popović, red. prof.

Recenzenti: dr Borivoje Lazić, red. prof. (u penziji) Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu
  dr Jovan Đorđević, red. prof. Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu

Izdavač: Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Glavni i odgovorni urednik:
prof. dr Rade Doroslovački, dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

Štampa: FTN - Grafički centar GRID, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad

Štampanje odobrio: Savet za izdavačko uređivačku delatnost FTN u Novom Sadu

Predsednik Saveta za izdavačko-uređivačku delatnost:
dr Radoš Radivojević, redovni profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu

CIP-Katalogizacija u publikaciji
Biblioteka Matice srpske, Novi Sad
004.414.2’2(075.8)
004.414.2’4(075.8)

KOVAČEVIĆ, Vladimir
     Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1,
Programski alati i paralelno programiranje / Vladimir
Kovačević, Miroslav Popović. - 2. izd.  Novi Sad :
Fakultet tehničkih nauka, 2013 (Novi Sad : FTN, Grafički
centar GRID). -  II, 308 str. : graf. prikazi ; 24 cm. -
(Edicija “Tehničke nauke - udžbenici” ; br. 401)
Tiraž 300. - Bibliografija: str. 305-308
ISBN 978-86-7892-519-1

1. Popović, Miroslav [autor]
a) Računarski sistemi - Projektovanje
COBISS.SR-ID 279375879

Iz sadržaja

Knjiga se sastoji iz dva dela:
DEO I. Projektovanje sistemskih programskih alata za sisteme u realnom vremenu (Asembler, Makroasembler, Formalni sistemi, Kompajler, Punjač, Povezivač, Integrisano razvojno okruženje, Optimizujući kompajler, Kompaktor, Dibager, Simulator.)
DEO II. Paralelni algoritimi i paralelno programiranje procesora sa više jezgara (Analiza efikasnosti algoritama. Projektovanje paralelnih algoritama. Šabloni paralelnog programiranja – pronalaženje paralelizma, struktura algoritma, pomoćne strukture, komunikacioni šabloni. Modeli paralelnog programiranja. Alati paralelnog programiranja.)

Iz recenzije

Rezime
Ova knjiga sadrži sav materijal potreban za inženjerski pristup projektovanju programskih alata za sintezu programske podrške u realnom vremenu, polazeći od asemblera, preko makroasember, komajlera, punjača, simulatora, itd., kao i sav materijal za projektovanje paralelnih algoritama i paralelno programiranje arhitektura sa više jezgara na bazi projektantskih šablona, programskih modela i odgovarajućih alata. Autori su uspeli da jasno i sažeto izlože ovu inače složenu tematiku, što će čitaocima knjige omogućiti da je lakše savladaju.

O autorima

Prof. dr Vladimir Kovačević je profesor emeritus na FTN u Novom Sadu. Direktor je Naučno-istraživačkog Instituta za Računarsku Tehniku i Računarske Komunikacije (RT-RK), koji u širem sastavu angažuje oko 300 inženjera i u kom se ostvaruje saradnja sa vodećim preduzećima iz zemlje i inostranstva. Učestvovao je u razvoju velikog broja uređaja i sistema zasnovanih na računarima. Autor je više patenata i velikog broja naučnih i stručnih radova iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

Prof. dr Miroslav Popović je redovni profesor na FTN u Novom Sadu. Do sada je izvodio nastavu iz većeg broja predmeta Odseka za RT-RK, a pre svega iz predmeta Sistemska programska podrška i Međuračunarske komunikacije i računarske mreže. Učestvovao je u velikom broju naučno-istraživačkih i stručnih projekata, koji su uvek rezultovali u praktičnim uređajima i sistemima, kao i naučnim i stručnim radovima iz oblasti računarske tehnike i računarskih komunikacija.

• Nije moguće prikazati sliku.