Предмет: Нацртна геометрија са перспективом 1 (17 - ASO5)

КатегоријаАкадемско-општеобразовни
Научна областТеорије и интерпретације геометријског простора у архитектури и урбанизму

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2013..

Развијање способности просторне визуелизације, просторне имагинације и способности решавања проблема различитих узајамних просторних односа одабраних геометријских форми на дводимензионалном (2Д) приказу паралелног и централног пројицирања.
Способност идентификовања и интерпретације просторних односа изучених просторних облика из одговарајућих 2Д приказа као и познавање њихових геометријских структура и способност графичког представљање изучених тродимензионалних (3Д) конфигурација на 2Д медијуму.
Основни елементи просторне визуелизације. Пројицирања, правци посматрања и врсте слика основних геометријских форми (тачка, права, раван). Паралелна и централна пројекција, увод у перспективу. Критеријуми за добијање карактеристичних погледа и положаја објекта (трансформација и ротација) у циљу непосредне детекције метричких својстава и препознавања просторних односа објеката. Метрички проблеми на перспективној слици. Концепти видљивости. Примена на сложеније форме (равне фигуре, полиедри, ротациона тела, итд). Визуелизација и геометријске структуре сложених 3Д форми. Критеријуми анализе равних и међусобних пресека праменастих (рогљаста тела и параболичке квадрике) и ротационих површи; карактеристични елементи ових пресека. Просторне и равне криве као водиље или изводнице при генерисању површи. Карактеристични погледи и директна детекција геометријских структура тих површи. Развојне и неразвојне површи; правоизводне (квадрике, коноиди, цилиндроиди и сл.), завојне, конволутне; лукови, сводови и куполе; кровови. Аксонометријски прикази. Концепти видљивости и визуелни реализам.
Предавања. Графичке - аудиоторне вежбе. Консултације.
Довниковић, Л.Нацртна геометрија1985Универзитет у Новом СадуСрпски језик
Анагности, П.Нацртна геометрија1981Научна књига, БеоградСрпски језик
Анагности, П.Перспектива1996Научна књига, БеоградСрпски језик
Штулић, Р.Перспектива : визуелизација 3Д простора из перспективних слика2006Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик