Предмет: Методе и технике научно истраживачког рада (17 - IMDR13)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областПроизводни и услужни системи, организација и менаџмент

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 24.08.2017..

Предмети којима је предуслов предмет Методе и технике научно истраживачког рада

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Одабрана поглавља из кризног менаџментадада
Циљ предмета је да се студенти практично оспособе за научно-истраживачки рад. Студентима се пружају практична знања у вези са методама, техникама и поступцима претраге база података, индексних база и агрегатора електонских часописа, летимичног и детаљног прегледа, читања и анализирања разних облика стручних и академских публикација, као и синтезе тих публикација у циљу идентификације и уочавања трендова, кључних питања и мишљења, како академске, тако и стручне јавности. Поред тога, студент се упозаје са појмом, значајем и практичним аспектима примене основних метода прикупљања истраживачких података, математичке статистике и статистичког закључивања у научно-истраживаком процесу. Закључно, студент се упознаје са етичким пинципима научног и истраживачког рада.
Након одслушаног предмета и положеног испита, студент ће бити у стању да дефинише циљ истраживања, потребу за истраживањем, истраживачки проблем, истраживачки оквир и модел истраживања. Студент ће бити у стању да, уз примену основних метода математичке статистике поменуте елементе анализира, статистички закључује и пружи одговоре на постављена истраживачка питања.
Увод у метод научног рада, основни појмови, дефинисање појма циља истраживања, потребе за истраживањем и истраживачкг проблема, врсте и типови истраживачких, научних и стручних публикација, методе и технике претраге база података, индексних база и агрегатора електонских часописа, методе и технике летимичног и детаљног прегледа, читања и анализирања стручних и академских публикација, синтеза стручних и академских публикација, примена основних метода математичке статистичке и статисичког закључивања у истраживањима, структура и начини приказивања резултата истраживања, структура и писање истраживачких публикација. Осврт на етичке принципе при писању и публиковању истраживачких публикација.
Предавања, студијски и истраживачки рад, консултације. Оцена се формира на основу успеха из испитног задатка и усменог дела испита.
Roberts, H.; Petticrew, M.Systematic reviews in the social sciences: a practical guide2006Blackwell Publishing LtdЕнглески
Jesson, J.K.; Matheson, L.; Lacey, F.MDoing Your Literature Review: traditional and systematic techniques2011SAGE Publications LtdЕнглески
Hair, J.F.; Black, W.C.; Babin, B.J.; Anderson, R.E.Multivariate data analysis2010Pearson Prentice HalЕнглески
Cargill, M.; OConor, PWriting scientific research articles: strategy and steps2009John Wiley & Sons, LtdЕнглески