Predmet: Termička obrada i inženjerstvo površina (17 - PMS431)

Naučna oblastLivenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 19.07.2017..

Sticanje znanja iz oblasti termičke obrade neophodnih za izbor odgovarajuće termičke obrade materijala, definisanje svih ključnih parametara, izbor neophodne opreme i sprovođenje procesa termičke obrade. Sticanje znanja iz oblasti inženjerstva površine neophodnih za izbor odgovorajaućeg površinskog tretmana i definisanje ključnih parametara za izabrani tretman.
Po uspešnom završetku ovog kursa studenti su u stanju da: 1. definišu i opisuju procese transformacije koji se odvijaju pri zagrevanju i hlađenju materijala; 2. opisuju postupke kaljenja, otpuštanja, starenja, dubokog hlađenja i žarenja; 3. nabrajaju i opisuju postupke modifikacije površinskih slojeva; 4. navode vrste tankih prevlaka i njihove osobine i daju primere njihove primene; 5. navode i opisuju tehnike nanošenja tankih prevlaka; 6. analiziraju mašinski deo i u skladu sa neophodnim osobinama, geometrijom dela i obimom proizvodnje izaberu odgovarajuće postupke termičke obrade i/ili površinske tretmane, definišu neophodne parametre procesa i biraju neophodne uređaje; 7. sprovode procedure neophodne za obezbeđivanje zahtevanog kvaliteta kod termičke obrade i inženjerstva površina; 8. navode osnovne mere bezbednosti kod termičke obrade i inženjerstva površina.
Teorijske osnove procesa koji se odvijaju pri zagrevanju i hlađenju materijala. Kaljenje, otpuštanje, starenje, duboko hlađenje, žarenje. Zaostali naponi, promena dimenzija i deformacije. Površinsko ojačavanje. Oprema neophodna za odvijanje procesa termičke obrade. Nadzor i upravljanje procesima termičke obrade. Modifikacije površinskih slojeva plazma difuzionim procesima. Tvrde keramičke prevlake. Dijamant i dijamantu sličan ugljenik. Termalne barijere. Tehnike nanošenja tankih prevlaka. Primena prevlaka kod alata i delova. Kontrola kvaliteta u termičkoj obradi i inženjerstvu površina. Bezbednost na radu kod termičke obrade i inženjerstva površina.
Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Kada gradivo to dozvoljava na predavanjima se pokušava inicirati diskusija između studenata kako bi se povećala motivacija, proširilo razumevanje materije, proširile perspektive i raščistile potencijalne nejasnoće. Na vežbama se produbljuje gradivo izloženo na predavanjima i praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.
Pantelić, I.Tehnologija termičke obrade čelika 11974Radivoj Ćirpanov, Novi SadSrpski jezik
Pantelić, I.Tehnologija termičke obrade čelika 21974Radivoj Ćirpanov, Novi SadSrpski jezik
G. E. TottenSteel Heat Treatment Handbook2007CRC PressEngleski
Kakaš, D., Zlatanović, M.Plazma depozicija zaštitnih prevlaka1994Naučna knjiga, BeogradSrpski jezik