Предмет: Увод у даљинску детекцију и рачунарску обраду слике (12 - GI406A)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областАутоматика и управљање системима-геоинформатика

Одсек за аутоматику, геоматику и управљање системима

Програм се примењује од 01.10.2005..

Стицање основних и примењених знања из области геодезије, геоматике и геоинформатике. Стицање основних и примењених знања из области даљинске детекције и рачунарске обраде слике.
Стечена знања користи у стручним предметима, у формулисању и у решавању инжењерских проблема
Увод у даљинску детекцију. Технолошке основе. Сензорске платформе. Интерпретација сензорских записа. Предпроцесирање снимака. Трансформације снимака. Филтрирање. Методе интерпретације у даљинским истраживањима. Субјективна интерпретација, карактеристике и ограничења. Интерактивна интерпретација с делимично аутоматизираним функцијама. Поправљање снимака. Истицање, рангирање и редукција количине обележја. Класификација. Сегментација. Алгоритми за класификацију и сегментацију. Аутоматска класификација. Класификација под надзором.Објектно оријентисана класификација. Регистрација и геокодирање. Спајање снимака. Стандардни шаблони и алгоритни. Контрола квалитета и оцена тачности. Програмски алати за даљинску детекцију.
Облици наставе: предавања; рачунарске вежбе; консултације; самостална израда обавезних задатака. Провера знања: вођена и самостална израда 2 обавезна задатка (2 одбрањене рачунарске везбе) ; 4 теста; завршни испит – у усменом облику.
P. MatherComputer Processing of Remotly-Sensed Images: An Introduction2004John Wiley&Sons, LtdЕнглески
Keith R. McCloyResource Management Information System:Remote Sensing, GIS and Modelling2006Taylor&FrancisЕнглески
М. ДражићФотограметрија 21965Грађевинска књига, БеоградСрпски језик
Душан ЈоксићФотограметрија I1983Научна књига, БеоградСрпски језик