Предмет: Геометрија и визуализација 3Д простора (17 - IA007)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областРачунарска графика
МултидисциплинарнаДа

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2010..

Предмети којима је предуслов предмет Геометрија и визуализација 3Д простора

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Перспективадада
Развијање способности просторне визуелизације и просторне имагинације и способности решавања проблема различитих узајамних просторних односа тродимензионих (3Д) геометријских форми на дводимензионом (2Д) приказу паралелног пројицирања, као основе за 3Д анализу сваког 2Д приказа.
Способност идентификовања и интерпретације просторних односа изучених облика из одговарајућих 2Д приказа и препознавање њихових геометријских структура, као и способност графичког представљања 3Д конфигурација на 2Д медијуму. Способност дефинисања оптималних апроксимација општих форми потребних за њихово конструктивно извођење. Способност тумачења просторних својстава сложених геометријских форми из њихових 2Д приказа, као и способност оптималног представљања изучених 3Д форми у карактеристиним погледима и просторним приказима; познавање њихових геометријских структура; дизајн сродних 3Д геометријских форми.
ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ ПРОСТОРНЕ ВИЗУАЛИЗАЦИЈЕ. Пројицирања, правци посматрања и врсте слика основних геометријских форми. Критеријуми за добијање карактерстичних погледа и положаја објеката у циљу непосредне детекције њихови метричких својстава и препознавања просторних односа. Примена на сложеније форме. ВИЗУАЛИЗАЦИЈА И ГЕОМЕТРИЈСКЕ СТРУКТУРЕ СЛОЖЕНИХ 3Д ФОРМИ. Критеријуми анализе равних и међусобних пресека праменастих и ротационих површи, карактеристични елементи ових пресека. Концепти видљивости и визуелни реализам. Криве као водиље или изводнице при генерисању површи. Карактеристични погледи и директна детекција геометријских структура тих површи. Развојне и неразвојне површи; правоизводне квадрике, коноиди, цилиндриоиди, завојне; кровови, итд. СЕНЧЕЊЕ И ВИЗУЕЛНИ РЕАЛИЗАМ. Основни принципи сенчења. Детекција карактеристичних елемената бачених сенки у ортогоналним погледима и аксонометријским сликама. Централно и паралелно осветљење.
Предавања и аудиторне вежбе. Консултације.
Р. Штулић, В.СтојаковићГеометриј и визуелизација слободних форми, подлоге за предавања2007Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Довниковић, Л.Нацртна геометрија1985Универзитет у Новом СадуСрпски језик
Farin G.Curves and Surfaces for CAGD-A Practical Guide2002Morgan KaufmannЕнглески
Pottman, Asperl, HoferKilian Architectural Geometry2007Bentley Institute PressЕнглески