Предмет: Конфигурација и администрација рачунарских мрежа (09 - SIT044)

КатегоријаСтручни
Научна област

Одсек за примењене рачунарске науке и информатику

Програм се примењује од 15.02.2013..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Интернет мрежедада
Овладавање теоријским основама, технологијама и техникама за конфигурисање и администрацију рачунарских мрежа.
Студент је стекао основна теоријска знања на којима су базиране технологије и технике конфигурисања рачунарских мрежа. Студент је стекао практична знања потребна за успостављање и одржавање локалних рачунарских мрежа базираних на ТЦП/ИП моделу и сложених рачунарских мрежа састављених од више мрежа.
Технологије одређивања путања пакета у мрежама (рутирање), статичко рутирање, динамичко рутирање. Логичка конфигурација мреже, одвајање броадцаст домена, ВЛАН, управљање токовима саобраћаја на ИИИ, ИВ и В нивоу. Технике подешавања комуникационих уређаја у циљу имплементације архитектуре мреже.
Облици извођења наставе су: Предавања, лабораторијске вежбе, израда домаћих задатака и консултације. На предавањима се коришћењем потребних дидактичких средстава, излажу садржаји предмета и стимулише се активно учешће студената постављањем питања. Практични део градива студенти савладавају на лабораторијским вежбама кроз обавезне задатке које решавају уз помоћ извођача наставе или самостално и кроз самосталну израду обавезних и необавезних домаћих задатака. Студент је обавезан да демонстрира самосталност у решавању задатака, односно да демонстрира разумевање решења. Провера се врши усменом конверзацијом или писменим одговорима на питања у вези задатака и резултат се оцењује. На консултацијама се студентима дају додатна објашјнења садржаја излаганих на предавањима и вежбама и у случају да се предмет консултација самостална израда лабораторијских или домаћих задатака, сугестије како да побољшају решење које су обавезни да попуне.
W. StallingsHigh-Speed Networks and Internets2002Енглески
W. StallingsNetwork Security Essentials: Applications and Standards2000Енглески