Predmet: Uvod u studije scenske tehnike i tehnologije (12 - ASO8)

KategorijaTeorijsko-umetnički
Naučna oblastScenska erhitektura, tehnika i dizajn

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Cilj predmeta je uspostavljanje stava o različitim scenskim tehničkim i tehnološkim sredstvima, kao i sticanje konkretnih i praktičnih znanja iz oblasti scenske tehnike i tehnologije.
Sposobnost za samostalno razmatranje istorije, teorije i praktične upotrebe scenske tehnike i tehnologije u pozorištu i drugim oblicima spektakla. Od studenta se očekuje izgrađeni lični stavovi, kao i sposobnost i da ih prezentira, argumentuje i problematizuje verbalno.
Kurs je usmeren ka proučavanju razvoja scenskih tehničkih i tehnoloških sredstava, prevashodno u dvadesetom veku. Proučavaće se istorija scenske tehnike i tehnologije, podela scenskih tehničkih sistema, podela scenske tehnologije, tehnološke procedure i procesi, kao i tehničko vođenje institucija i projekata. Posebnu oblast proučavanja predstavljaju kriterijumi i principi u kreiranju tima, podela zadataka, kao i pitanja zaštite i bezbednosti u procesu scenskog tehničkog rada.
Predavanja po zadatim temama. Diskusije u okviru predavanja i radionica. Pripreme kraćih izlaganja studenata u okviru radionica. Izrada semestralnog projekta (postavljanje teme, prikupljanje literature, analiza literature, koncipiranje strukture rada, realizacija rada, usmeno izlaganje rada).
Mijić, M.; Dinulović, R.Scenska tehnika i tehnologija2006Univerzitet umetnosti – Grupa za scenski dizajn, BeogradSrpski jezik
Lalicki, T.Tehnička struktura pozornice2006Univerzitet umetnosti – Grupa za scenski dizajn, BeogradSrpski jezik
Trevor GriffithsStagecraft1999Phaidon, LondonEngleski
Jo MielzinerThe Shapes of our theater1970Clarkson N. Potter, NjujorkEngleski